Leczenie w ramach NFZ obwarowane jest wieloma zasadami. Jedną z nich są skierowania do lekarzy. Specjaliści rozważą nasz problem i rozwieją wątpliwości dopiero wtedy, kiedy lekarz pierwszego kontaktu uzna, że przesłanki są na tyle silne, że warto wystawić skierowanie do lekarza specjalisty. Takie rozwiązanie miało ukrócić proceder zajmowania kolejki do lekarza specjalisty przez osoby, które nie wymagały specjalistycznej diagnozy.
Lekarze specjaliści, którzy przyjmują bez skierowania
Nie do wszystkich lekarzy specjalistów trzeba mieć skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu. Są takie gabinety, które zawsze stoją przed pacjentem otworem.
Bez skierowania od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej można iść do:
- psychiatry,
- ginekologa,
- onkologa,
- leczenie uzależnień
Lekarze specjaliści, do których trzeba mieć skierowanie
Jak długo jest ważne skierowanie do lekarza specjalisty?
Każde skierowanie do lekarza specjalisty ma swoją datę ważności. Jeśli posiadasz skierowanie do lekarza specjalisty nie ma z czym zwlekać, warto umówić wizytę od razu.
- skierowanie jest ważne aż do momentu jego realizacji. Nie można go wykorzystać kilka razy.
jeśli jesteś już pod opieką określonej poradni, skierowanie do lekarza specjalisty jest ważne tak długo, jak długo masz problemy zdrowotne a lekarz wyznacza terminy kolejnych wizyt. - skierowanie na leczenie uzdrowiskowe jest ważne 18 miesięcy, licząc od dnia jego wystawienia;
- skierowanie do poradni rehabilitacyjnej musisz zarejestrować w ciągu 30 dni od daty wystawienia (samo skierowanie jest ważne rok)
- skierowanie do szpitala psychiatrycznego – 14 dni od wystawienia.
Skierowanie do sanatorium: jak je zdobyć?