Spis treści
Gdzie na twarzy znajduje się „trójkąt śmierci”?
„Trójkąt śmierci”, czyli trójkąt wargowo-nosowy to obszar na twarzy, który wyznacza linia łącząca kąciki ust ze szczytem nosa. Zawiera się w nim górna warga i piramida nosa.
O tym wyjątkowym obszarze na twarzy zrobiło się głośno, gdy u Amerykanki, Katie Wright doszło w 2017 r. do zapalenia tkanki łącznej, po tym, jak starała się własnoręcznie pozbyć wykwitu na twarzy, który pojawił się przy wewnętrznym końcu brwi. W ciągu godziny w zainfekowanym miejscu pojawiła się bolesna opuchlizna, a wyprysk zmienił się w otwartą ranę.
Okazało się, że to, co kobieta wzięła za zwykłego pryszcza było w rzeczywistości ciężką infekcją. Mogła być ona śmiertelna, gdyby chora nie otrzymała szybkiej pomocy medycznej. Na pogotowiu dowiedziała się, że cierpi na poważny przypadek zapalenia tkanki łącznej, który jest odmianą zakażenia gronkowcem.
– Ponieważ infekcja znajdowała się na mojej twarzy, istniało ogromne ryzyko, że rozprzestrzeni się na mózg lub oczy, powodując, że ślepotę – napisała kobieta w mediach społecznościowych, aby przestrzec innych użytkowników przez ryzykownym pozbywaniem się niedoskonałości skóry.
Źródłem infekcji był prawdopodobnie brudny pędzel do makijażu, którego Katie używała do malowania brwi.
Dlaczego infekcja w tym miejscu jest wyjątkowo niebezpieczna?
Obszar ten jest wyjątkowy ze względu na specyficzne unaczynienie. Odpływ krwi z tej części twarzy w kierunku jamy czaszki, stwarza zagrożenie wystąpienia groźnych powikłań w przypadku stanów zapalnych w obrębie „trójkącie śmierci”.
Oznacza to, że jeśli dojdzie do uszkodzenia skóry np. podczas wyciskania wykwitu, otwiera to drogę bakteriom – najczęściej gronkowca – do głębszych części naszego ciała. W tym przypadku jest to szczególnie niebezpieczne ze względu na bliskość mózgu. Infekcja w tym obszarze może szybko przybrać ciężką, a nawet śmiertelną postać.
Jedną z konsekwencji takiego zakażenia może być wystąpienie zakrzepicy zatoki jamistej, która może prowadzić do powstania zakrzepów krwi, zwiększających ryzyko udaru mózgu.
Innym powikłaniem może być zainfekowanie jednego z czterech głównych nerwów czaszkowych, które kontrolują funkcje w okolicach twarzy. Może to prowadzić do rozwinięcia się paraliżu części twarzy, a nawet utraty wzorku.
Co może wywołać infekcję w obszarze trójkąta śmierci? Jak dbać o tę strefę?
Do przerwania bariery ochronnej skóry może dojść m.in. podczas dłubania w nosie, wyrywania włosów z nosa oraz wyciskania wykwitów skórnych. Wyprysk, który uznamy za pryszcz, w rzeczywistości może być oznaką stanu zapalnego.
Specjaliści zwracają uwagę na to, że jeśli doszło do zakażenia bakterią w obrębie twarzy, chory może odczuwać także:
- dezorientację,
- sztywność karku,
- mrowienie,
- ostry ból.
W przypadki zapalenia tkanki łącznej – oprócz bólu i zaczerwienienia – mogą wystąpić: gorączka, ból głowy i nudności.
Jakakolwiek zmiana w „trójkącie śmierci”, która odbiega od normy, powinna być natychmiastowo skonsultowana z lekarzem. W przypadku każdego zakażenia bakteryjnego, pilnie musi zostać podany antybiotyk.
Aby uniknąć infekcji należy dbać o higienę twarzy – czyścić nos chusteczką, rany i skaleczenia przemywać środkiem odkażającym, regularnie myć pędzle do makijażu i unikać dotykania twarzy dłońmi, a przede wszystkim powstrzymać się od wyciskania pryszczy.
Źródło: What Is the ‘Triangle of Death’ on Your Face? Healthline