Astma u dzieci, których matki często stosowały środki czystości. Zwiększone ryzyko wykryte w badaniach norweskich dotyczy okresu przed ciążą

Anna Rokicka-Żuk
Astma u dziecka może być wynikiem ekspozycji organizmu matki na środki chemiczne jeszcze w okresie przed poczęciem.
Astma u dziecka może być wynikiem ekspozycji organizmu matki na środki chemiczne jeszcze w okresie przed poczęciem. robhainer/123RF
Kobiety planujące kiedyś ciążę powinny ograniczyć kontakt z chemią gospodarczą – to wnioski z badania norweskiego, w którym wykryto znacznie zwiększone ryzyko rozwoju astmy u ich dzieci. Zagrożenie to dotyczy okresu przed poczęciem i dotyczy kobiet, które na kontakt z produktami czyszczącymi i dezynfekującymi są narażone zawodowo. Ponieważ jednak większość pań ma styczność ze środkami czystości praktycznie każdego dnia, warto jak najszybciej zmienić ich rodzaj.

Częste używanie chemicznych środków czystości zagraża zdrowiu nie tylko pracowników zajmujących się sprzątaniem profesjonalnie, ale też gospodyń domowych, matek i wszystkich osób, które skrupulatnie dbają o czystość z użyciem konwencjonalnych produktów tego typu.

Noszenie środków ochrony osobistej, takich jak rękawiczki i maseczki, a także odpowiednie rozcieńczanie chemicznych produktów do czyszczenia, może nie być przy tym wystarczające, by uniknąć negatywnych konsekwencji ich działania nawet na następne pokolenia.

Zobacz też: Używasz tego produktu do zmywarki? Narażasz się na choroby jelit

Szczególne zagrożenie związane z częstym stosowaniem środków czyszczących dotyczy kobiet w wieku rozrodczym. Jak pokazują bowiem wyniki badań opublikowane 18 października na łamach „Journal of Allergy and Clinical Immunology”, jest to czynnik ryzyka występowania astmy u ich przyszłych dzieci.

W analizie przeprowadzonej przez naukowców z Uniwersytetu Bergen w Norwegii uwzględniono dane ponad 3,3 tys. mam i ich pociech, zebrane w ramach badań krajowych.

Czytaj także: Niebezpieczne sprzątanie? Płyn do mycia podłogi czy blatów uszkadzają mózg

Wykryto częstsze przypadki dziecięcej astmy u matek, które jeszcze przed poczęciem dziecka były narażone na regularny kontakt ze środkami czyszczącymi i dezynfekującymi.

Wśród badanych matek były m.in.: sprzątaczki, pielęgniarki, pracowniczki kuchni i przedstawicielki innych zawodów, w których liczy się wysoka higiena.

W ramach analizy wykazano, że ekspozycja na chemiczne składniki środków do czyszczenia w okresie przed zajściem w ciążę to o 71 proc. większe prawdopodobieństwo rozwoju astmy u malucha. U mam, które rozpoczęły pracę po jego narodzinach, związku takiego nie stwierdzono.

Odkrycia te sugerują, że niekorzystne zmiany w organizmie będące konsekwencją styczności z chemią gospodarczą są przenoszone na potomstwo. Według współczesnego stanu wiedzy zagrożenie dla zdrowia stanowi wiele różnych związków, stosowanych w środkach czystości. Niektóre z nich są alergizujące, inne mają silne działanie, podobne do estrogenów i zaburzają gospodarkę hormonalną w organizmie. Istnieją też substancje, które mogą np. uszkadzać materiał genetyczny. Podczas stosowania zawierających je produktów należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta, również odnośnie odpowiedniej wentylacji w pomieszczeniu.

Chemiczne środki czystości są też często stosowane bez umiaru w zwykłych domach. Dostępność wersji przeznaczonych do każdego rodzaju powierzchni sprawia, że w kuchniach i łazienkach stoi po kilka lub kilkanaście takich produktów. To skłania do ich częstszego używania i powiększa grupę niebezpiecznych związków, z jakimi stykamy się na co dzień.

Warto więc skorzystać z zielonego trendu i zmienić chemię gospodarczą na środki ekologiczne i naturalne (w co najmniej 80 procentach), które coraz liczniej pojawiają się na rynku i są dostępne nawet w dyskontach. Ich działanie wcale nie jest słabsze, zapach nie drażni dróg oddechowych, a składniki nie są tak groźne.

Źródło: Maternal preconception occupational exposure to cleaning products and disinfectants and offspring asthma Journal of Allergy and Clinical Immunology

od 12 lat
Wideo

Szczepić się czy nie szczepić [SONDA]

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia