Spis treści
Dlaczego wścieklizna jest tak groźna?
Jako jedna z najgroźniejszych chorób odzwierzęcych, wścieklizna podlega obowiązkowi zwalczania przez państwo. Tzw. rezerwuarem wywołującego ją wirusa jest w Polsce lis rudy, a drogą zarażenia kontakt śliny chorego zwierzęcia z błoną śluzową lub skórą, pogryzienie lub nawet przeniesienie z powietrzem np. do oka.
Zakażone ssaki, bo chorują nie tylko lisy, zachowują się inaczej niż te zdrowe, a powodem są uszkodzenia nerwowe wywoływane przez patogen. Nie muszą przy tym być „wściekłe”, bo mogą również okazywać brak lęku i zbliżać się do człowieka. W takiej sytuacji należy za wszelką cenę zapobiec kontaktom takiego osobnika z innymi zwierzętami i ludźmi, a przypadek zgłosić do właściwego miejscowo powiatowego lekarza weterynarii. To pomoże w eliminacji choroby, która z powodu braku możliwości leczenia prawie zawsze prowadzi do śmierci.
Gdzie występuje wścieklizna w Polsce?
Pomimo zagrożenia, jakie niesie zachorowanie na wściekliznę, wciąż nie udało się wyplenić tej choroby ani w Polsce, ani też w Europie czy tym bardziej na świecie, gdzie według WHO umiera z jej powodu 60 tys. osób rocznie, a najwięcej w Azji i Afryce.