Te choroby mogą powrócić, gdy przestaniemy się szczepić! Sprawdź, czym może grozić niekorzystanie ze szczepień ochronnych
Odra
Odrę wywołuje bardzo szybko rozprzestrzeniający się drogą kropelkową wirus paramyxowirus. Najczęściej chorują na nią dzieci, a do głównych objawów należą: gorączka, kaszel, katar, ale przede wszystkim wysypka i światłowstręt. W przypadku odry u dorosłych występują podobne objawy jak u dzieci, ale choroba ma dużo cięższy przebieg, szczególnie, gdy osoba zakażona ma problemy związane z układem krążenia. Dlatego największe zagrożenie choroba stwarza dla dziadków dzieci nią zakażonych.
Podobnie, jak w przypadku ospy przechorowanie odry w wieku dziecięcym wytwarza odporność na tę chorobę na całe życie, ale najskuteczniej i najbezpieczniej chronią przed nią szczepienia obowiązkowe realizowane zgodnie z kalendarzem szczepień ochronnych.
Szczepienie na odrę: W Polsce tzw. szczepionkę MMR, czyli szczepionkę trójskładnikową przeciw odrze, śwince i różyczce podaje się obowiązkowo dzieciom między 13. a 15. miesiącem życia, oraz w wieku 6 lat.