Tak zepsujesz zdrowe jedzenie. Zobacz, czego z nim nie robić. Oto najgorsze pomysły na posiłki, których warto unikać w zdrowej diecie
Smażenie na niewłaściwym tłuszczu. Na jakim oleju nie powinno się smażyć?
Nie wolno smażyć na olejach wyciskanych na zimno i nie poddanych rafinacji, czyli oczyszczeniu z naturalnych związków z surowca, które są korzystne dla zdrowia, ale szybko się palą. Mają najniższy punkt dymienia, czyli temperaturę, w której tłuszcz ulega rozkładowi do toksycznych związków (palą się także składniki masła). Wyjątkiem jest przy tym oliwa z oliwek extra virgin, która jest najzdrowszym tłuszczem do smażenia, ale też droższym niż zwykłe oleje i posiadającym charakterystyczny zapach i smak. Produkty smażone w takiej oliwie wręcz zyskują na ilości przeciwutleniaczy.
Wysoki punkt dymienia (nieco powyżej 200 stopni Celsjusza), czyli odporność na wysoką temperaturę, mają oleje poddane rafinacji. Niestety, w procesie tym powstają w nich związki szkodliwe dla zdrowia. Najwięcej jest ich w olejach o wysokiej zawartości kwasów tłuszczowych omega-6, takich jak np. słonecznikowy czy sojowy. Najmniej tych szkodliwych związków zawiera rafinowany olej rzepakowy uzyskany z oleju z pierwszego tłoczenia (nie poddanego ekstrakcji benzyną). Innym rodzajem tłuszczu odpowiedniego do smażenia jest masło klarowane, a ponadto nierafinowany, ew. rafinowany olej kokosowy.