Syndrom Piotrusia Pana – czym jest i jakie są jego objawy? Zobacz, jak rozpoznać niedojrzałego mężczyznę

Ewa Zwolak
Współcześni mężczyźni, mimo osiągnięcia pełnej dojrzałości fizycznej, często mentalnie nadal pozostają zanurzeni w dzieciństwie i młodzieńczym stylu życia. Określa się ich mianem "wieczny chłopiec", "duże dziecko" czy "Piotruś Pan". Zobacz, jak rozpoznać osobę z syndromem Piotrusia Pana.Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
Współcześni mężczyźni, mimo osiągnięcia pełnej dojrzałości fizycznej, często mentalnie nadal pozostają zanurzeni w dzieciństwie i młodzieńczym stylu życia. Określa się ich mianem "wieczny chłopiec", "duże dziecko" czy "Piotruś Pan". Zobacz, jak rozpoznać osobę z syndromem Piotrusia Pana.Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE. Antonio Guillem/123RF
Pojęcie syndromu Piotrusia Pana określa mężczyzn, którzy - podobnie jak bohater książki J. M. Barrie "Piotruś Pan", nie chcą dorosnąć i "trzymają się" chłopięcej fazy rozwoju.

Dorosłość jest jednym z etapów rozwoju psychicznego człowieka. W dobie postmodernizmu pojęcia „dojrzałości” i „niedojrzałości” zaczęły się stopniowo zacierać, a granica między nimi nieustannie się przesuwa. Odzwierciedleniem takiego stanu jest termin „odraczania dorosłości”, który charakteryzuje się m.in. niechęcią lub nawet lękiem przed zaangażowaniem i podejmowaniem decyzji. Termin ten znajduje przedłożenie w postawie ludzkiej nazywanej „Piotruś Pan”.

Czym objawia się syndrom Piotrusia Pana?

Osoba, którą charakteryzuje syndrom Piotrusia Pana, nigdy nie dorasta, unika obowiązków i przerzuca je na innych oraz prowadzi beztroskie życie. Postawa tak zwanego wiecznego dziecka dominuje u mężczyzn, chociaż zdarza się również wśród kobiet (mówimy wówczas o syndromie wiecznej dziewczynki). Takie osoby są zazwyczaj świetnymi znajomymi, ale niezbyt dobrymi materiałami na towarzyszy życia. Piotruś Pan przeważnie jest nastawiony na własne potrzeby, dlatego założenie z nim rodziny może okazać się trudne lub wręcz niemożliwe.

Cechy, które można przypisać psychice Piotrusia Pana, to:

  • miganie się od obowiązków,
  • unikanie odpowiedzialności za swoje czyny,
  • niezliczona liczba dziwacznych pomysłów na życie,
  • brak samokrytyki i wiara w to, że nie ma się wad, a same zalety,
  • kierowanie się emocjami i nieumiejętność trzeźwej oceny sytuacji,
  • zazdrość o dziecko pojawiające się w związku,
  • demonstracyjne manifestowanie niezadowolenia.
Trwa głosowanie...

Czy znasz jakiegoś Piotrusia Pana?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia