Oto 7 odświeżaczy powietrza DIY bez chemii. Możesz zrobić je samodzielnie w kilka chwil. Niech twój dom pięknie pachnie

Marta Siesicka-Osiak
Samodzielne przygotowanie odświeżacza powietrza to dobra zabawa, dająca dużo satysfakcji.
Samodzielne przygotowanie odświeżacza powietrza to dobra zabawa, dająca dużo satysfakcji. Oleksandra Yagello / GettyImages
Gotowe odświeżacze powietrza dostępne w sklepach często zawierają składniki, które mogą być szkodliwe dla zdrowia. Dlatego warto rozważyć tworzenie własnych, naturalnych mieszanek zapachowych. Takie domowe odświeżacze nie tylko skutecznie eliminują nieprzyjemne zapachy, ale również mogą mieć działanie aromaterapeutyczne. Sprawdź nasze propozycje na proste i domowe odświeżacze powietrza DIY.

Spis treści

Jak zrobić domowy odświeżacz powietrza? 7 pomysłów własne, ekologiczne kompozycje zapachowe

Większość składników do wykonania domowego odświeżacza powietrza mamy w swoim domu, wystarczy odpowiednio je skomponować. Dodatkowym plusem jest możliwość wykorzystania niepotrzebnych naczyń czy np. skórek od cytrusów, które trafiłyby do kosza na śmieci.

Zajrzyj do naszej galerii i poznaj siedem pomysłów na samodzielnie wykonanie kompozycji zapachowych

Czy sklepowe odświeżacze powietrza są szkodliwe?

W samej Wielkiej Brytanii kupowanych jest blisko 225 milionów różnego rodzaju aerozoli do wnętrz, świec, kadzideł i zapachów wkładanych do kontaktu. Nie jest to jednak moda służąca naszemu zdrowiu.

Coraz więcej badań naukowych wskazuje na fatalną jakość powietrza w zamkniętych pomieszczeniach, w których przebywamy na co dzień. Uwalniane do niego substancje chemiczne pochodzące z różnego rodzaju odświeżaczy, pogarszają jeszcze stan wdychanego przez nas powietrza.

Jak podaje Daily Mail używanie chemicznych sprayów i żeli zapachowych może wpływać destrukcyjnie na nasz organizm powodując m.in. uszkodzenia płuc, zaburzenia hormonalne, może także przyczyniać się do zachorowań na astmę.

Badanie z udziałem Centrum Zdrowia Publicznego ds. Zagrożeń Radiacyjnych, Chemicznych i Środowiskowych w Anglii ostrzega, że odświeżacze powietrza typu plug-in wytwarzają znaczne poziomy formaldehydu, opisanego przez Narodowy Program Toksykologiczny rządu USA, jako znany czynnik rakotwórczy dla ludzi. Jest najściślej związany z nowotworami nosa i gardła, może również powodować ból gardła, kaszel, drapanie oczu i krwawienia z nosa.

Odświeżaczy powietrza i innych aerozoli powinny w szczególności unikać kobiety w ciąży. Badania wykazują związek między stosowaniem przez ciężarne chemicznych odświeżaczy, a częstszym pojawianiem się u ich dzieci astmy, infekcji płuc, biegunki i bólu ucha.

Także parafinowe świece zapachowe zbierają coraz gorsze recenzje wśród badaczy ze względu na wytwarzanie w procesie spalania toluenu powodującego m.in. bóle i zawroty głowy czy rakotwórczego benzenu. Dobrą alternatywą jest sięgniecie po świece wytwarzane z naturalnych substancji, czyli z wosku pszczelego lub sojowe.

Zarówno producenci świec, jak i sprayów zapachowych starają się odpierać zarzuty naukowców, jednak badacze nie dają za wygraną i przeprowadzają kolejne testy, które jasno pokazują, że chemiczne odświeżacze powietrza mogą szkodzić naszemu zdrowiu.

Dowiedz się więcej:

Naturalne odświeżacze powietrza DIY. Krok po kroku do pięknego zapachu w domu

Wyniki badań nie oznaczają jednak, że musimy rezygnować z aromatycznych woni rozchodzących się po domu. Jest wiele sposobów na wykorzystanie naturalnych składników, aby zlikwidować przykry zapach lub po prostu sprawić, że w pomieszczeniu będzie ładnie pachniało.

Nieocenionym sprzymierzeńcem w walce z nieprzyjemnymi zapachami jest soda oczyszczona. Wstawiona do lodówki usunie przykrą woń, a ustawiona w pomieszczeniu pochłonie niechciane zapachy. Można także wymieszać ją w proporcjach: 1 łyżeczka sody na 1 szklankę wody i rozpylić w pomieszczeniu.

Z kolei pięknie pachnące, naturalne olejki eteryczne mają szerokie działanie aromaterapeutyczne. Po wybraniu zapachu należy zdecydować się na jedną z bezpiecznych metod jego rozpylania. Tradycyjne dyfuzory cieplne, czyli tzw. kominki wykorzystujące płomień świecy, nie są zalecane ze względu na szybkie przypalanie olejków i możliwą utratę ich właściwości zdrowotnych. Najbardziej polecane są dyfuzory ultradźwiękowe, wykorzystujące wysokie częstotliwości do wytwarzania aromatycznej mgiełki.

od 12 lat
Wideo

Szczepić się czy nie szczepić [SONDA]

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia