Spis treści
Od 1 września państwo będzie finansowało szczepienia na grypę
– Od 1 września takie szczepienie będzie można wykonać w aptekach, jak również w Podstawowej Opiece Zdrowotnej i innych podmiotach leczniczych, które zgłoszą do Narodowego Funduszu Zdrowia możliwość rozliczenia finansowego świadczenia zdrowotnego – powiedział w czasie wtorkowej konferencji prasowej 9 sierpnia br. wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski.
Przedstawiciel rządu poinformował, że świadczenie to wzrosło z 17 zł do 21,83 zł za szczepienie. – Każdy, kto się zgłosi do apteki, która będzie szczepiła, będzie mógł to rozliczyć z NFZ – zaznaczył.
Powiedział, że część producentów deklaruje, że będą elastyczni na polskim rynku. Poinformował, że na wstępie będzie zabezpieczonych 2 mln szczepionek. – Jeśli będzie większe zapotrzebowanie, to część firm to zapotrzebowanie pokryje – podkreślił Miłkowski.
Darmowe szczepionki na grypę otrzymają tylko wybrane grupy osób
W tym roku Ministerstwo Zdrowia w przeciwieństwie do roku ubiegłego nie skupuje szczepionek i nie aprowizuje. Rynek sam będzie regulował ich dostępność, ponieważ nie ma braków. Producenci zadeklarowali każdą liczbę szczepionek dla Polski.
Jak przypomniał rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz, w Polsce szczepionki są na receptę, którą wystawia lekarz pierwszego kontaktu.
Zaznaczył, że „bezpłatne szczepionki otrzymają tylko osoby zaliczające się do grupy 75+ oraz kobiety w ciąży”. – Refundacja w wysokości 50 proc. należy się m.in. osobom z obniżoną odpornością oraz pacjentom powyżej 60. roku życia – mówił rzecznik MZ.
Wyjaśnił, że „za samą usługę szczepienia bez względu, czy zostanie ona wykonana w aptece, czy w placówce POZ, nikt nie poniesie żadnego kosztu. Ten rachunek bierze na siebie MZ”.
Rzecznik Ministerstwa Zdrowia przypomniał, że dzieci mogą być szczepione przeciw grypie tylko i wyłącznie w placówkach POZ, ponieważ muszą zostać zakwalifikowane do szczepienia przez lekarza.
Szczepienia dla pracowników ochrony zdrowia
Pytany o bezpłatne szczepienia na grypę dla personelu medycznego, wiceminister powiedział, że „osoby takie mogą zgłaszać się do swojego pracodawcy – mogą to być pracownicy danego podmiotu leczniczego, danego szpitala i wówczas szczepienie (usługa szczepienia – przyp. PAP) jest tak samo finansowane, jak w aptekach i wynosi 21,83 zł”.
– Zarówno podmioty medyczne, jak i gospodarcze, często same finansują takie szczepienia dla swoich pracowników – dodał Andrusiewicz.
Miłkowski przyznał, że „jeszcze nie weszły w życie przepisy ujednolicające zasady szczepień w podmiotach leczniczych i w aptekach i na 1 września nie mogą one wejść. W związku z tym, wchodzące w życie od 1 września szczepienia na grypę będą działały w oparciu o odrębne rozwiązanie prawne dotyczące tylko i wyłącznie tej kwestii”.
Szczepienie na grypę i COVID-19 w aptece
– W ostatnim czasie wyszczepialność w Polsce w przypadku grypy była na poziomie 7 proc. Dzięki temu rozwiązaniu, które jest kontynuacją rozwiązania zeszłorocznego, mamy nadzieję, że wyszczepialność w kraju wzrośnie – powiedziała prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Elżbieta Piotrowska Rutkowska.
Poinformowała, że w kraju jest ok. 2 tys. aptecznych punktów szczepień. Na pytanie, czy liczba ta się powiększy, prezes NRA wyraziła nadzieję, że liczba ta ulegnie wzrostowi, ponieważ przybywa chętnych do szczepień.
Zaznaczyła, że „farmaceuci są zainteresowani wykonywaniem szczepień, w związku z tym uczestniczą w szkoleniach, które w najbliższym czasie będą kontynuowane przez placówki akredytowane, czyli szkolące”. Poinformowała również, że przeszkolonych jest obecnie w kraju ok. 9 tys. farmaceutów, którzy mogą wykonywać szczepienia przeciwko COVID-19 i przeciwko grypie.
Rutkowska przekazała, że szczepionki przeciwko grypie „już są w hurtowniach farmaceutycznych, a apteki je kupują”. Zaznaczyła, że zgodnie z deklaracjami firm w Polsce nie zabraknie w tym roku szczepionek na grypę.
– Przed sezonem jesienno-zimowym na stronach MZ i NFZ przy współpracy z Naczelną Radą Aptekarska pojawi się wykaz podmiotów, w których będzie można się zaszczepić – zapowiedział Andrusiewicz. (PAP)
Autor: Magdalena Gronek, Marta Stańczyk
mgw/ mas/ mhr/ mg
Zdrowie całej rodziny pod kontrolą
Źródło: