Spis treści
XEC – nowy wariant COVID-19 szybko rozprzestrzenia się po Europie
Nowy podwariant COVID-19, XEC to podwariant Omikronu, łączący w sobie mutacje podwariantów KS.1.1 i KP.3.3 (który jest potomkiem wariantu FLiRT), które w ostatnim czasie dominowały w Europie i na świecie. XEC bardzo szybko się rozprzestrzenia, a także ma w sobie mutacje, przez które jest bardziej zaraźliwy i może wymykać się ochronie poszczepiennej. W związku z tym eksperci zapowiadają, że już wkrótce może on stać się wariantem dominującym.
Lekarz Eric Topol, wiceprezes wykonawczy Scripps Research, napisał na platformie X , że „wydaje się, że XEC ma największe szanse na wybicie się na prowadzenie”. Zamieścił też wykres, na którym widać wzrosty zakażeń nowym wariantem w poszczególnych krajach.
Podwariant XEC po raz pierwszy został wykryty pod koniec czerwca 2024 r. w Maharasztra w Indiach. Niedługo później pojawił się w Europie. Wariant XEC koronawirusa wykryto już w 27 krajach m.in. Indiach, Chinach, Ukrainie, USA, Portugalii, Wielkiej Brytanii czy Norwegii. Jednak największy wzrost zakażeń nowym wariantem COVID-19 odnotowują Niemcy, Holandia i Dania.
Mutacja jest więc już coraz bliżej nas, chociaż Główny Inspektorat Sanitarny nie odniósł się do doniesień o obecności tej mutacji w naszym kraju, ani nie potwierdził jeszcze żadnych zakażeń wywołanych przez podwariant XEC w Polsce.
Czy nowy wariant COVID-19 ma też nowe objawy?
Objawy nowej mutacji koronawirusa XEC są podobne do tych, występujących przy zakażeniu poprzednimi wariantami. Nie da się więc odróżnić czy zaraziliśmy się nową mutacją XEC czy innym wariantem wirusa SARS-CoV-2. U osób chorujących na COVID-19 będzie więc występował jeden lub kilka z poniższych objawów takich jak:
brak apetytu,
mdłości,
uporczywy, męczący kaszel,
gorączka i bóle głowy,
zatkany nos,
bóle mięśni i całego ciała,
duszność,
zmęczenie,
biegunka,
zmiana lub utrata węchu i smaku.
Specjaliści zapowiadają, że nowa mutacja koronawirusa XEC może wywołać nową falę zachorowań na COVID-19 tej zimy, ale równocześnie zapewniają, że:
– Ewolucja tego wirusa będzie trwała w nieskończoność. Jeden [wariant] zawsze będzie się rozwijał, inny będą słabły, tak właśnie działają wirusy układu oddechowego– powiedział dla Health lekarz Amesh Adalja, ekspert ds. bezpieczeństwa biologicznego i nowych chorób zakaźnych w Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health.
Szczepionki, mimo że nie są ukierunkowane na XEC, są najskuteczniejszym sposobem na uniknięcie ciężkiego przebiegu choroby. Najnowsze boostery Pfizer i Moderny są dostosowane do wariantów Omikrona JN.1 i jego podwariantów – KP.2, KP.3.3 i KP.3.1.1.
W Polsce na razie nie ma szczepionek na COVID-19, ponieważ termin ważności poprzednich minął, a nowe jeszcze nie są dostępne. Ministerstwo Zdrowia zapowiada jednak, że zaktualizowane preparaty mają dotrzeć do Polski w październiku. Ma to nastąpić jeszcze przed szczytem zachorowań, który prawdopodobnie będzie miał miejsce na przełomie października i listopada.
Źródło: New XEC COVID Variant Identified in Some States—What to Know About Symptoms, Transmission Health