Może doprowadzić do nagłej śmierci. Sprawdź 15 czynników ryzyka rozwoju zakrzepicy żylnej. Od czego powstają zakrzepy krwi?
Nieprawidłowa dieta
Prawidłowo zbilansowana dieta ma wpływ na kondycję całego organizmu oraz może przyczyniać się do zapobiegania wielu chorobom.
W przypadku zakrzepicy istnieją produkty, które wykazują działanie hamujące powstawanie zakrzepów żylnych. Dieta przeciwzakrzepowa powinna opierać się o węglowodany zawarte w produktach zbożowych, kwasy omega-3 (ryby morskie, tran) i antyoksydanty (witamina C, E oraz betakaroten).
Ważne jest też spożywanie substancji przeciwzapalnych takich jak kurkuma czy imbir, ponieważ ich składniki są w stanie rozpuszczać skrzepliny. Można spożywać tłuszcze roślinne takie jak olej rzepakowy, słonecznikowy czy oliwę z oliwek. Przeciwzakrzepowo działa również dostarczanie do organizmu dużej ilości błonnika zawartego w owocach i warzywach, które równocześnie są źródłem antyoksydantów. Nie należy zapominać też o migdałach i orzechach bogatych w witaminę E, która wpływa na elastyczność żył i wzmacnia naczynia krwionośne.
W przypadku zakrzepicy należy unikać przede wszystkim cukru zawartego m.in. w słodyczach i napojach gazowanych oraz tłuszczów zwierzęcych. Należy więc wyeliminować z diety czerwone mięso, smalec, boczek, olej kokosowy i palmowy oraz tłuszcze trans zawarte w produktach wysokoprzetworzonych.