Kiedy odpuścić trening? Czy zmęczenie lub niewyspanie to powody, by zrezygnować z fitnessu? Zobacz, w jakich sytuacjach nie należy ćwiczyć
Czujesz, że bierze cię infekcja
Ćwiczyć czy nie? Wszystko zależy od twojego samopoczucia, jednak podczas infekcji wysiłek nie może być forsowny. Aktywność o niskiej intensywności może nawet wspomóc odporność, więc jeśli tylko masz na to siłę i ochotę, dozwolone jest wykonywanie ćwiczeń ogólnorozwojowych, Pilatesa czy jogi, a nawet trening z użyciem niewielkich ciężarów.
Dozwolony jest też spacer czy jazda na rowerze, a nawet spokojny jogging – pod warunkiem, że nie masz podniesionej temperatury i problemów z oddychaniem, a na dworze nie panują warunki sprzyjające przegrzaniu czy wychłodzeniu organizmu. Powinieneś też ćwiczyć solo, inaczej będziesz zarażać innych.
Jeżeli ruszasz się regularnie, kolejny trening przy osłabieniu infekcją może nie być dla twojego organizmu takim wyzwaniem, jak w przypadku osoby początkującej. Pamiętaj jednak, że w takiej sytuacji po aktywności potrzebujesz lepszego nawodnienia i dłuższego wypoczynku.
Gdy objawy rozwijającej się infekcji wskazują na grypę – pojawia się gorączka, ból mięśni, dreszcze czy zaburzenia gastryczne – lepiej zrezygnuj z wysiłku fizycznego.