Jak zmiana pogody wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie? Gwałtowne zjawiska meteorologiczne nie służą meteopatom i sercowcom
Fazy księżyca
Wielu naukowców bada zależność między poszczególnymi fazami księżyca, a występowaniem różnych dolegliwości. Czy pełnia księżyca może wpływać na nasz organizm? Zaobserwowano, że zwiększona ilość światła podczas pełni księżyca może hamować wydzielanie melatoniny, czyli hormonu regulującego dobowy cykl snu i czuwania. To nasz zegar wewnętrzny, który wskazuje organizmowi pory zasypiania i budzenia się. Dlatego osoby, u których w czasie pełni księżyca poziom melatoniny spada, mogą mieć problemy z zaśnięciem, a ich sen jest gorszej jakości.
Pełnia księżyca może również wpływać na przebieg podagry, czyli dny moczanowej. Jak wykazano w badaniach przeprowadzonych przez Instytut Badań nad Chorobami Reumatycznymi, kryształki kwasu moczowego podczas pełni znacznie szybciej odkładają się w stawach. Naukowcy nie do końca wiedzą, jaki jest tego mechanizm, jednak uważają, że podczas pełni księżyca zwiększa się ryzyko ataków dny moczanowej.