Gdy zachorujesz na wakacjach. Gdzie z dala od domu szukać bezpłatnej pomocy lekarskiej w ramach NFZ?

Matylda Witkowska
Każdy chciałby wakacje spędzić bezpiecznie i zdrowo. Jednak czasem konieczne jest skorzystanie z pomocy medycznej. Gdzie szukać lekarza z dala od domu i w ramach NFZ? Jak leczyć się podczas wyjazdu za granicę?

Zwykle wiemy, gdzie w swoim mieście szukać lekarza pierwszego kontaktu czy nocnej pomocy. Jednak w obcym terenie wiele osób czuje się zagubionych. Tymczasem w przypadku pogorszenia stanu zdrowia w ramach NFZ możemy zgłosić się do najbliższej poradni POZ i skorzystać z niej na takich samych zasadach jak w domu.

Gdy zachorujesz na wakacjach. Gdzie z dala od domu szukać bezpłatnej pomocy lekarskiej w ramach NFZ?
Jakub Steinborn

- Kiedy źle się czujemy na wyjeździe możemy udać się po pomoc do jakiejkolwiek poradni POZ, która ma podpisaną umowę z NFZ. Wówczas lekarz udzieli pomocy, wypisze receptę, zleci badania, a my nie musimy składać w poradni deklaracji wyboru – podkreśla Magdalena Góralczyk z łódzkiego oddziału NFZ.

Aby skorzystać z wizyty wystarczy dowód tożsamości, a w przypadku dzieci numer PESEL.

Na podobnej zasadzie możemy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki medycznej oraz stomatologicznej pomocy doraźnej, która w święta również czynna jest całodobowo. Pacjent ma prawo skorzystać z takiej pomocy w dowolnym miejscu w Polsce. Adresy i telefony placówek można znaleźć w wyszukiwarce na stronie internetowej NFZ.

Nocna i świąteczna pomoc medyczna NFZ. Adresy i telefony placówek

Można też zadzwonić pod numer 800 190 590 na bezpłatną całodobową Telefoniczną Infolinię Pacjenta i poprosić o adres i telefon placówki w najbliższej okolicy.

Kiedy skorzystać z nocnej pomocy medycznej, a kiedy wezwać karetkę?

W razie nagłego bólu zęba w czasie wakacji można zgłosić się do najbliższego punktu stomatologicznej pomocy doraźnej. Dyżury stomatologiczne w święta są całodobowe.

Gdzie zadzwonić w nocy lub w święto do lekarza? Teleplatforma Pierwszego Kontaktu NFZ

W uzyskaniu porady medycznej na wakacjach pomocna może też być Teleplatforma Pierwszego Kontaktu NFZ dostępna bezpłatnie pod numerem 800 137 200. Pozwala przez telefon skonsultować niepokojące objawy lub uzyskać receptę. TPK czynna jest wtedy, gdy zamknięte są przychodnie POZ: w tygodniu od godz. 18 do 8 rano następnego dnia, a w weekendy i święta przez całą dobę. Dzwoniący pacjent najpierw połączony zostanie z pielęgniarką lub położną, która oceni stan zdrowia, sprawdzi czy jest ubezpieczony, wystawi e-receptę, a w razie potrzeby przełączy do lekarza. Konsultant platformy może też skierować dzwoniącego do stacjonarnej opieki medycznej lub zdecydować o wezwaniu karetki.

Wezwanie karetki. Tylko w stanach nagłych i zagrażających zdrowiu

W nagłych i zagrażających życiu stanach zdrowotnych można też samodzielnie wezwać pogotowie dzwoniąc pod numer 999 lub 112. Trzeba jednak pamiętać, że za nieuzasadnione wezwanie karetki grozi mandat do 1500 zł. A jeśli sprawa trafi do sądu konsekwencje mogą być jeszcze poważniejsze. Dlatego informacje, które podajemy dyspozytorowi medycznemu muszą być zgodne z prawdą.

Adam Stępka, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w Łodzi apeluje, by nie wzywać karetki do spraw drobnych tylko dlatego, że jesteśmy daleko od swojego stałego lekarza.

- Nie powinniśmy wzywać pogotowia w przypadku pogorszenia stanu zdrowia, które nie stanowi zagrożenia dla życia. Katar, kaszel, gorączka, bóle miesiączkowe, potrzeba wypisania recepty to zadania dla lekarza rodzinnego lub nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej – tłumaczy.

Jak dodaje pogotowie na urlopie należy natomiast wezwać m. in. w przypadku urazów, które uniemożliwiają nam poruszanie się, nagłego i silnego bólu w klatce piersiowej, udaru cieplnego i słonecznego czy podtopienia.

Stany nagłe i zagrożenie życia. Kiedy i jak wezwać karetkę? Sprawdź

Gdy zachorujesz na wakacjach. Gdzie z dala od domu szukać bezpłatnej pomocy lekarskiej w ramach NFZ?
Krzysztof Kapica

Karta EKUZ. Warto ją wyrobić przed urlopem zagranicznym

Natomiast jadąc za granicę warto mieć kartę Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Pozwala uzyskać bezpłatną pomoc medyczną w krajach Unii Europejskiej, krajach EFTA (Islandii, Norwegii, Szwajcarii i Liechtensteinie) oraz, mimo brexitu, nadal w Wielkiej Brytanii. Posiadacze karty EKUZ w razie wypadku lub nagłej choroby mają prawo do korzystania z publicznej służby zdrowia na takich samych warunkach jak obywatele danego kraju. To oznacza, że świadczenia mogą się w poszczególnych krajach różnić i częściowo mogą być odpłatne. Dlatego przed wyjazdem warto te zasady sprawdzić, np. na stronie internetowej NFZ: www.nfz.gov.pl.

Tu znajdziesz zasady leczenia dla posiadaczy karty EKUZ w poszczególnych krajach

Karta EKUZ wydawana jest osobom mającym prawo do leczenia w ramach NFZ. Zasadniczo ważna jest trzy lata, ale dzieciom wydaje się ją do ukończenia 18 lat, a seniorom po 80. roku życia aż na 20 lat. Karta EKUZ jest bezpłatna, można ją od ręki wyrobić w oddziale NFZ w Łodzi (ul. Targowa 35), oraz w delegaturach w Sieradzu (ul. Jana Pawła II 3), w Piotrkowie Trybunalskim (al. Armii Krajowej 15) i w Skierniewicach (ul. Jagiellońska 29). Kartę można też zamówić przez Internetowe Konto Pacjenta, platformę ePUAP lub wysłać wniosek tradycyjną pocztą na adres oddziału lub delegatury NFZ.

Anna Leder z łódzkiego oddziału NFZ przypomina, że jeżeli wniosek złożyliśmy przez IKP lub ePUAP po 30 czerwca 2022 r., na adres e-mail otrzymamy informację o przyjęciu wniosku do rozpatrzenia i identyfikator sprawy. Online możemy sprawdzać, na jakim etapie rozpatrywania jest wniosek i kiedy otrzymamy EKUZ.

Tu sprawdzisz online status twojego wniosku o EKUZ

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia