Czym zastąpić sól w potrawach? 10 zamienników soli kuchennej, które sprawdzą się w diecie przeciw nadciśnieniu o obniżonej zawartości sodu
Sos sojowy
Sos sojowy nie należy co prawda do produktów o niskiej zawartości soli, ale za sprawą specyficznego składu i sposobu stosowania jego dodatek do dań pozwala zmniejszyć konsumpcję sodu. W procesie naturalnej fermentacji zawartej w nim soi (w sosie tamari), a często też pszenicy (w sosie typu shoyu) powstają bowiem wolne aminokwasy i naturalne związki wzmacniające smak. Soląc potrawy sosem sojowym można więc uzyskać odpowiedni smak przy mniejszym dodatku soli.
W jednym z badań udało się „oszczędzić” w ten sposób 50 proc. soli w dressingu sałatkowym, 29 proc. w smażonym daniu z wieprzowiny i 17 proc. w zupie – bez utraty intensywności smaku i przyjemności z jedzenia.
Zaleca się jednak, by zamiast ciemnego wybierać jasny sos sojowy, który jest mniej słony. Porcja 100 g zawiera 3-7,2 g sodu, a najbardziej klasyczny Kikkoman – 6,1 g, przy czym dostępna jest też jego najbardziej polecana wersja niskosodowa (0,57 g sodu w 100 g). Sos sojowy najczęściej dodaje się do gotowych dań przy jedzeniu, co pozwala użyć go mniej, a także ochronić przed rozpadem cenne składniki, m.in. witaminy z grupy B.