Zdrowe? Niekoniecznie. To jedzenie ma niesłusznie dobrą opinię. Zobacz produkty, które są wciąż polecane pomimo tego, że mogą zaszkodzić
Pozornie zdrowe – sól jodowana
Sól nie jest zdrowa – to wiedzą wszyscy. To jednak niezbędny dodatek do żywności, nie tylko smakowy, ale też konserwujący. Głównym źródłem problemów z tym składnikiem jest sód – pierwiastek potrzebny w niewielkich ilościach, a w nadmiernych szkodliwy. Skoro już spożywamy ją codziennie, a w społeczeństwie powszechne są braki jodu, sól stosowana w przemyśle spożywczym i domach to produkt wzbogacany w ten pierwiastek. Ponieważ jednak współczesna dieta bazuje na przetworzonej żywności, która ma wysoki poziom soli, jodu spożywamy często zbyt dużo.
Szczególnie pokaźne ilości jodu dostarczają produkty mleczne , co wynika z diety krów. W kuchni warto więc używać minimalnych ilości naturalnej soli bez dodatków, którą kupić można zwykle tylko w sklepach ze „zdrową” żywnością. Nie zawiera przy tym związków z symbolem „E” stosowanych w charakterze substancji przeciwzbrylających, nadaje się więc do przetworów takich jak m.in. kiszonki. Jod warto natomiast dostarczać sobie w diecie z ryb morskich, ew. suplementów diety.