Zbierzesz je w lesie i na łące, a czasem w ogrodzie. Przetwory z nich są zdrowsze niż z owoców uprawnych! To nie tylko rokitnik czy dereń
Na co jest dobry owoc kaliny?
Kalina koralowa (Viburnum opulus) to krzew dający szkarłatnoczerwone owoce z pestkami o działaniu przeciwzapalnym, rozkurczowym na mięśnie gładkie macicy oraz ściągającym, hamującym m.in. drobne krwawienia z narządów rodnych. Pomagają łagodzić bolesne miesiączki i zmniejszyć ryzyko poronienia.
Podobne właściwości mają owoce kaliny śliwolistnej (Viburnum prunifolium), które tak jak w przypadku odmiany koralowej można wykorzystać do przygotowania soku, odwaru, marmolady lub dżemu.
Owoców kaliny nie wolno jednak spożywać ich w postaci świeżej ze względu na działanie drażniące przewód pokarmowy – zawsze wymagają gotowania (w przypadku odwaru zalecany czas obróbki termiczne to 10 min).
Owoce kaliny zawierają m.in. flawonoidy, fitosterole, triterpeny, kwasy organiczne i pektyny, a także związki goryczkowe takie jak wiburnina, garbniki oraz saponiny. Zawdzięczają im działanie przeciwzapalne, uszczelniające i wzmacniające naczynia krwionośne (w tym przeciwżylakowe), przeciwobrzękowe, moczopędne, obniżające ciśnienie krwi i uspokajające.