Zbierzesz je w lesie i na łące, a czasem w ogrodzie. Przetwory z nich są zdrowsze niż z owoców uprawnych! To nie tylko rokitnik czy dereń
Na co jest dobra tarnina?
Śliwa tarnina lub tarka (Prunus spinosa) jest krzewem rodzącym niewielkie owoce w granatowym kolorze z niebieskim nalotem. Mają kwaśny i cierpki smak związany ze sporą zawartością kwasów (m.in. askorbinowego, czyli wit. C) i garbników (tanin), które działają ściągająco i lekko zapierająco.
Tarninę stosuje się w postaci odwarów m.in. przy biegunkach, zaburzeniach trawienia i nadmiernej fermentacji, stanach zapalnych jelit i układu moczowo-płciowego. Tradycyjnie używano jej w leczeniu bakteryjnej czerwonki i reumatyzmu, a także jako środek przeciwzapalny i moczopędny. Owoce przeznaczone do suszenia (temperatura 40-60 stopni Celsjusza, najwyższa pod koniec procesu) należy zbierać przed przymrozkiem.
Owoce tarniny przeznaczone na domowe przetwory takie jak nalewka (tzw. tarninówka) czy bezcukrowe powidła najlepiej przetwarzać po przemrożeniu na drzewie lub w zamrażarce.