Witaminy – działanie, dzienne zapotrzebowanie i najlepsze źródła. Kto i kiedy potrzebuje więcej poszczególnych witamin?
Witamina A
Zapotrzebowanie dzienne: kobiety – 500 mcg, mężczyźni – 630 mcg.
Rola: prawidłowe widzenie, rozwój komórek rozrodczych, zdrowa skóra i błony śluzowa, (synteza melaniny i kolagenu), rozwój i wzrost organizmu, ochrona przez uszkodzeniami DNA i mutacjami genetycznymi w rozwoju raka jelita grubego, prostaty, piersi i płuc. Aktywność biologiczną tej witaminy wykazuje m.in. retinol zawarty w produktach zwierzęcych i związki karotenowe w tych roślinnych (są prekursorami tej wit. A, czyli prowitaminami A).
Źródła: produkty zwierzęce – wątroba, tran, pełnotłuste produkty mleczne i jaja, produkty roślinne o żółtopomarańczowym i ciemnozielonym kolorze. TOP 3: bataty, szpinak, marchew.
Kiedy potrzeba więcej: dieta niskotłuszczowa, niedobór białka i wit. E w jadłospisie, nadmiar błonnika, długotrwały stres, intensywny wysiłek fizyczny, infekcje, zanieczyszczenie powietrza, przebywanie w niskiej temperaturze, leki: neutralizujące kwas żołądkowy i regulujące poziom cholesterolu, choroby układu pokarmowego i tarczycy, sięganie po produkty wystawione na działanie światła i tlenu.