Tego nie rób, gdy jesteś przeziębiony. Te nawyki sprawią, że będziesz dłużej chorować! Oto, czego nie robić, by szybciej wrócić do zdrowia
Nadużywanie kropli do nosa
W szczególności chodzi tu o preparaty, które zwierają w swoim składzie substancję czynną zwaną ksylometazoliną. W czym tkwi problem? Krople i aerozole na katar z tą substancją aktywną powodują obkurczenie naczyń krwionośnych i błyskawiczne odetkanie nosa. Dzięki temu, że lek ten działa niemal natychmiast na objawy kataru i daje uczucie ulgi, łatwo można się od niego uzależnić! Długotrwałe stosowanie preparatu wbrew zaleceniom podanym na ulotce sprawia, że organizm przestaje wytwarzać niektóre związki obecne w błonie śluzowej nosa. W efekcie można nabawić się tzw. kataru polekowego, którego objawy łagodzi niemal tylko ksylometazolina.
Najbezpieczniejszym wyborem podczas przeziębienia jest więc zastosowanie kropli z hipertonicznym roztworem soli (sól lub woda morska do nosa). Co prawda nie są one tak skuteczne, jak wspomniane preparaty, ale nie powodują uzależnienia i bazują na naturalnych składnikach.