Te diety odchudzające są modne, ale wcale nie pomagają. Oto 8 diet, których stosowanie jest wyjątkowo szkodliwe dla zdrowia
Dieta niskotłuszczowa
Polega na spożywaniu ograniczeniu w diecie ilości spożywanego tłuszczu. Bazę codziennego menu stanowią pokarmy o minimalnej zawartości tego składnika, do których należą niskotłuszczowe produkty mleczne (np. kefir, jogurt, maślanka, twaróg), jaja bez żółtek, drobiowe mięso bez skóry, chude ryby (np. dorsz), ale również produkty zbożowe, warzywa i owoce. Eliminowane są natomiast oleje, orzechy i masło, a także tłuste ryby morskie. Wiele osób stosuje tego typu sposób żywienia, ponieważ o tłuszczu mówi się same złe rzeczy. W rzeczywistości ten składnik jest niezbędny do prawidłowej pracy organizmu. Zgodnie z zaleceniami zdrowa dieta powinna zapewniać od 20 do 30 procent tłuszczu, najlepiej roślinnego.
Dlaczego może szkodzić? Tłuszcz pełni w organizmie szereg kluczowych ról. Razem z węglowodanami stanowi źródło energii życiowej. Jest niezbędny do wytwarzania hormonów płciowych (m.in. estrogenów i testosteronu) oraz hormonów steroidowych kory nadnerczy (np. kortyzonu). Wchodzi w skład płynów ustrojowych i błon komórkowych. Co więcej, to w nim rozpuszczają się witaminy A, D, E i K oraz pewne antyoksydanty (np. likopen), dzięki czemu organizm może je wykorzystać. Niedobory tłuszczu w diecie mogą więc prowadzić do rozchwiania gospodarki hormonalnej u obu płci – u kobiet przyczynia się do zaburzeń miesiączkowania, a u mężczyzn powoduje spadek libido! Braki tego składnika odczuwa także skóra, stając się sucha i łuszcząca.