Sklonowana małpa żyła ponad dwa lata. Czy przyszedł czas na ludzkie klony?

Kazimierz Sikorski
Czym mogą się zakończyć chińskie eksperymenty z klonowaniem naczelnych?
Czym mogą się zakończyć chińskie eksperymenty z klonowaniem naczelnych? Pixabay
Zachodnie media donoszą o chińskich eksperymentach z klonowaniem zwierząt. Mowa o najdłużej żyjącej sklonowanej małpie. Rodzi to pytania, czy jest to wstęp do ludzkich klonów.

Makak rezus, hodowany przez Chińską Akademię Nauk, był najdłużej żyjącym naczelnym, który został stworzony z DNA z dorosłych komórek.

Poszli śladami twórców owcy Dolly

Jednak krytycy twierdzą, że proces ten jest zbyt ryzykowny, abyśmy mogli zbliżyć się do ludzkich klonów. Laboratorium w Szanghaju zastosowało tę samą metodę, która w 1996 roku stworzyła pierwszy w historii klon zwierzęcia, owcę Dolly.

Technika ta polega na pobraniu DNA z komórki skóry dorosłego zwierzęcia. Następnie wstrzykuje się go do zarodka, z którego usunięto własne DNA. Taki zarodek następnie umieszcza się w łonie surogatki.

Większość prób klonowania małp w ten sposób kończy się niepowodzeniem.

Szef eksperymentu dr Qiang Sun, który w 2018 r. stworzył pierwsze udane klony małp, mówi, że udało mu się wyhodować zdrowsze łożysko, które usprawniło rozwój stworzenia. Twierdzi, że zespół „poprawił efektywność” klonowania małp, które, jak mają nadzieję, pewnego dnia będzie można wykorzystać do badań laboratoryjnych.

Strategia klonowania naczelnych

W czasopiśmie Nature Communications dr Sun nazwał sukces „niezwykłym” i stwierdził: To obiecująca strategia klonowania naczelnych.
Jednak wskaźnik powodzenia jest niski – na 113 prób doszło do tylko jednego żywego porodu.

Komentarz doktora Lluísa Montoliu z Hiszpańskiego Narodowego Centrum Biotechnologii, który nie brał udziału w badaniach: To klonowanie pokazuje dwie rzeczy. Po pierwsze, możliwe jest klonowanie naczelnych. Po drugie, trudno jest zakończyć te eksperymenty sukcesem, przy tak niskiej wydajności, która wyklucza klonowanie ludzi.

Klonowanie zwierząt budzi kontrowersje, bo jest trudne i może powodować cierpienie zwierząt.

Dr Montoliu dodał: Dlatego te eksperymenty nie mogły zostać przeprowadzone w Europie.

Żródło: The Telegraph

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia