Planujemy oświetlenie mieszkania. Poznaj podstawowe zasady

Redakcja online
Dobrze rozplanowane oświetlenie to takie, które zapewni nam wygodę i sprawi, że nasze wnętrza będą wyglądały ciekawiej. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, planując oświetlenie.
Dobrze rozplanowane oświetlenie to takie, które zapewni nam wygodę i sprawi, że nasze wnętrza będą wyglądały ciekawiej. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, planując oświetlenie. CC0
Dobrze rozplanowane oświetlenie to takie, które zapewni nam wygodę i sprawi, że nasze wnętrza będą wyglądały ciekawiej. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, planując oświetlenie.

Dlaczego oświetlenie jest ważne?

Czasy jednej lampy wiszącej u sufitu dawno minęły. Do przeszłości odchodzi również, modny do niedawna, zwyczaj oświetlania „wszystkiego” (np. sufity z mnóstwem punktów świetlnych). W pomieszczeniach jest równie ważne światło, co i mrok. Bo jedno i drugie jest potrzebne do naszego dobrego funkcjonowania. Dlatego w mieszkaniu powinny być strefy oświetlone w zróżnicowany sposób. Bardzo wiele zależy od rodzaju pomieszczenia i czynności, jakie w nim wykonujemy. Jak podpowiada projektantka wnętrz Joanna Ochota, przy planowaniu oświetlenia powinniśmy się trzymać dwóch podstawowych zasad:

  • dobieramy właściwe oświetlenie dla właściwego miejsca;
  • oświetlenie spowoduje, że będziemy widzieć, co robimy i wykonywać te czynności wydajniej i w komfortowych warunkach.

Z tych zasad wynika, że inaczej powinno być rozplanowane oświetlenie kuchni, a inaczej salonu, czy sypialni. Trzeba uwzględnić jeszcze jedną, zasadniczą rzecz – oświetlenie nie może być zaplanowane w oderwaniu od aranżacji wnętrza. Dlatego najpierw powinniśmy się zastanowić, gdzie stanie kanapa, czy stół, a dopiero potem planować rozmieszczenie lamp, tak żeby optymalnie oświetliły daną przestrzeń.

Znajdź nową lampę w promocji

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Otwarty salon i kuchnia. Jak je dobrze oświetlić

W naszych domach i mieszkaniach, otwarta strefa dzienna coraz częściej zastępuje tradycyjnie wydzielone pomieszczenia. To część mieszkania, w której spędzamy najwięcej czasu.

Otwarty salon, kuchnia, jadalnia to jednak przestrzeń, o zróżnicowanym charakterze i to koniecznie musimy wziąć pod uwagę, planując oświetlenie. I tak:

  • nad stołem powinna zawisnąć lampa, oświetlająca blat, ale światło nie powinno razić oczu. Jego natężenie powinno wynosić 200-300 luksów (lx); lampa wyznaczy też centralny punkt pomieszczenia, dlatego warto pomyśleć o jej wyglądzie (ciekawym wyborem może być lampa z efektem 3D);
  • w strefie wypoczynkowej powinniśmy zaplanować oświetlenie ogólne o natężeniu ok. 200 lx; dodatkowo warto pomyśleć o mocniejszym oświetleniu miejsca do czytania (500 lx). W roli dodatkowego oświetlenia sprawdzą się kinkiety lub dekoracyjne lampy stojące. Natomiast jako oświetlenie ogólne tej części polecane są oprawy przysufitowe. Zapewniają one równomierne oświetlenie tej strefy;
  • strefa kuchenna - blat wyspy i blaty przy kuchence i zlewozmywaku – to miejsce pracy, więc powinno być dobrze oświetlone (natężenie ok. 500 lx). Bardzo dobrym rozwiązanie jest oświetlenie podszafkowe, które zapewnia optymalne oświetlenie stref roboczych.

Nie zapominajmy także o dekoracyjnej roli oświetlenia - wybrane elementy wystroju można podkreślić dekoracyjnymi taśmami LED, umieszczonymi w estetycznych maskownicach. Jest też wiele propozycji dekoracyjnego oświetlenia LED, których nie mocuje się na stałe i zawsze można je „dołożyć”. Dobrze sprawdzą się też lampy stojące, ustawione np. na komodzie. Pomogą stworzyć przytulną domową atmosferę.

Zmień wnętrze domu, korzystając z promocji

Światło w sypialni i łazience

Oświetlenie sypialni
W sypialni najważniejsze jest oświetlenie przy łóżku. Lampki stojące na nocnych szafkach lub kinkiety. To z nich będziemy najczęściej korzystać wieczorem. Oświetlenie górne przyda nam się głównie przy sprzątaniu. Ważne jest to, żeby lampy można było włączać i wyłączać z łóżka.

Jeśli w sypialni mamy garderobę, jej wnętrze warto oświetlić np. lampami podszafkowymi LED.

W sypialni szczególnie ważna jest barwa światła. Powinno ono być ciepłe, bo takie światło w naturalny sposób sprzyja wyciszeniu i zachęca do snu.

Oświetlenie łazienki
Planując oświetlenie łazienki, poza funkcjonalnością i estetyką musimy pomyśleć także o bezpieczeństwie. Dlatego wybierając oprawy musimy zwrócić uwagę na oznaczenie IP. W miejscach szczególnie narażonych na kontakt z wodą (nad wanną, kabiną prysznicową) lampy muszą być szczelne – IP 44 lub więcej. W pozostałych miejscach możemy zastosować oprawy o IP 21.

W łazience powinno znaleźć się oświetlenie ogólne, ale najważniejsze jest to przy lustrze. Najlepszym rozwiązaniem są dwa kinkiety umieszczone po obu stronach lustrach. Jeśli nie mamy na to miejsca, alternatywą jest światło padające znad lustra. Lampy powinny dawać rozproszone światło, dlatego niewskazane są halogeny. Za to bardzo dobrze sprawdzą się ledowe kinkiety. Pamiętajmy też, że żadne źródło światła nie powinno znajdować się naprzeciwko lustra.

Przydatne może też być podświetlenie wnętrza szuflad, czy podświetlane lusterka do makijażu.

Jako dekoracyjne oświetlenie, które można zamontować nawet pod wanną, dobrze sprawdzą się taśmy ledowe.

Co może Ci się przydać?

Zobacz inne promocje świąteczne

Okazje

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia