Ojca Grande przepisy na zdrowe życie, cz. 1: co jeść i pić, by być zdrowym długie lata
Przepis na pożywne pierogi
Ciasto na pierogi robimy ze zwykłej mąki, dodając do niej, jak i do wszystkich innych potraw mącznych - dwie lub trzy łyżki prażonych na patelni otrębów pszennych (zawarty w nich błonnik zabezpiecza procesy trawienne i pracę jelit). Tę wzbogaconą mąkę rozrabiamy gorącą wodą i zabieramy się do wałkowania.
Nie musimy dodawać jajek do ciasta pierogowego, bo robi się ono wtedy twarde, wystarczy gorąca woda. Nadzieniem do pierogów może być niemal wszystko, od mięs i kasz, po warzywa i owoce. Niektórzy stosują nawet nadzienie z ryb, może najmniej smaczne.
Ale jeśli np. została nam resztka kaszy gryczanej z poprzedniego dnia, to wystarczy dodać trochę skwareczek wysmażonych z chudego boczku (tłuszcz wyrzucamy), trochę podsmażonej cebulki do smaku, wymieszać. Inne smaczne i tanie nadzienie przygotowujemy następująco: przepuszczamy przez maszynkę garść gotowanych grzybów, dodajemy uduszonej cebulki, dwa jajka ugotowane na twardo, sól, pieprz. Albo: podsmażamy w niewielkim rondelku trochę pokrojonego, świeżego boczku i wrzucamy do niego ze cztery garście odciśniętej, kiszonej, niepłukanej kapusty.
W innym rondelku dusimy ze dwie starte marchwie, odcedzamy, żeby nie było za dużo wilgoci i mieszamy z kapustą. Wysmażamy to wszystko razem bez pokrywki, do odparowania. Zagęszczamy, wsypując trochę tartej bułki i wbijamy jedno jajko, po wystudzeniu nadziewamy pierożki.
Mało kto zna doskonały farsz z fasoli: ugotowaną, przestudzoną fasolę zemleć w maszynce, dodać tartej bułki, do tego przyrumienionej cebulki, masła, trochę pieprzu, odrobinę mielonego gotowanego mięsa, dwa przetarte jajka! Co za przysmak! A w nim wielkie bogactwa: magnez, żelazo, kobalt, fosfor, błonnik, białko roślinne.
Wszystkie rodzaje gorących, pachnących, oblanych masłem pierożków rodzina będzie zajadać z większym smakiem aniżeli serwowane do znudzenia kotlety schabowe. Na przygotowanie takiego dania wystarczy pół godziny.