Nową ministrą zdrowia została Izabela Leszczyna. Kim jest szefowa resortu w wybranym właśnie rządzie Donalda Tuska?

OPRAC.:
Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wiceprzewodnicząca Platformy Obywatelskiej, w latach 2013 -2015 wiceminister finansów publicznych Izabela Leszczyna jest kandydatką na urząd ministra zdrowia. Poinformował o tym we wtorek, w expose w Sejmie, premier Donald Tusk.

Spis treści

Izabela Leszczyna nowym szefem Ministerstwa Zdrowia

Izabela Leszczyna otrzymała nominację na Minister Zdrowia w rządzie Donalda Tuska, a po zaprzysiężeniu 13 grudnia 2023 r. oficjalnie przejęła stanowisko w resorcie. Wcześniej, od 27 listopada 2023 r., funkcję tę sprawowała Ewa Krajewska.

Izabela Leszczyna w Sejmie
Izabela Leszczyna 26 października 2023 r. podczas wręczenia nominacji na posła X kadencji. Sylwia Dąbrowa/Polska Press

Polityk urodziła się 3 września 1962 r. w Częstochowie. Ukończyła studia z filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, a także liczne studia podyplomowe, w tym audyt wewnętrzny i kontrolę zarządczą w jednostkach sektora finansów publicznych na Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

Po tym, gdy w latach 1990-1996 była nauczycielką języka polskiego oraz opiekunką Samorządu Uczniowskiego, została konsultantką ds. organizacji i zarządzania oraz pomiaru dydaktycznego i ewaluacji w Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie. Funkcję tę pełniła od 1996 o 2007 roku. W 2021 r. została wybrana na wiceprzewodniczącą Platformy Obywatelskiej.

Wieloletnia posłanka w rządzie Donalda Tuska

Począwszy od 2007 r. Izabela Leszczyna pełniła funkcję posłanki na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej kolejno w VI, VII, VIII, IX i X kadencji. W Sejmie IX kadencji została wybrana na stanowisko zastępcy przewodniczącego Komisji Finansów Publicznych.

Natomiast w latach 2013-2015 Leszczyna sprawowała urząd wiceminister w Ministerstwie Finansów i Pełnomocnika Rządu do spraw Informacji i Edukacji Finansowej w zakresie Budżetu, Finansów Publicznych i Instytucji Finansowych oraz Ochrony Finansów Publicznych. Do jej obowiązków należała wtedy m.in identyfikacja ryzyk występujących w systemie finansów publicznych, promowanie problematyki dotyczącej ochrony finansów publicznych czy zagadnień ekonomiczno-społecznych w zakresie objętym działaniami administracji rządowej.

W Ministerstwie Finansów polityk nadzorowała Departament Prawny, Departament Bezpieczeństwa i Ochrony Informacji, Departament Rozwoju Rynku Finansowego oraz Biuro Edukacji Finansowej).

Gdy w 2023 r. Leszczyna została wybrana na kolejną kadencję w Sejmie RP, nie przyszło jej długo zajmować tego stanowiska. Kandydatka na Ministra Zdrowia po zaprzysiężeniu 13 grudnia ma teraz dużo poważniejsze zadania, które dotyczą zdrowia całego narodu. (PAP)

Aleksandra Kiełczykowska
ak/ mir/ arz

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Zdrowia
Warszawa, ul. Miodowa 15
Autopromocja

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia