Mają niedoceniane właściwości antyrakowe. Grzyby zwalczają też wirusy i bakterie! Najzdrowsze gatunki zbierzesz w lesie lub kupisz z uprawy
Shitake
Twardnik japoński, twardziak jadalny, shiitake, shitake lub xiang gu (Lentinula edodes) to ceniony składnik kuchenny, będący jednocześnie surowcem do produkcji preparatów leczniczych. Jest uprawiany w Polsce, a także dostępny w postaci suszonej.
Shiitake obfituje w związki antyoksydacyjne i stymulujące odporność, i jest stosowany przy zmęczeniu, niskim poziomie energii i libido. Zawiera m.in. fityniany niszczące gronkowca złocistego i inne bakterie, a także pierwotniaki.
Obecny w shitake beta-glukan o nazwie lentinan ma najsilniejsze działanie antynowotworowe wśród poznanych grzybowych polisacharydów i jest stosowany nawet dożylnie. Zastosowany w ramach terapii nie tylko hamuje wzrost raka, ale też powoduje jego regresję i zwiększa przeżywalność pacjentów z nowotworami żołądka i jelita grubego, co udowodniono m.in. na łamach „Anti-Cancer Agents in Medicinal Chemistry”.
Pozyskiwany z shiitake kompleks AHCC, tzw. aktywny związek hemicelulozy, zwalcza wirusa HPV (brodawczaka ludzkiego), który przyczynia się do rozwoju raka szyjki macicy – jego całkowite usunięcie z ustroju jest możliwe już po 3-6 miesiącach przyjmowania preparatu z twardnika.