Konferencja „Sytuacja polskich chorych ze stwardnieniem zanikowym bocznym (ALS). Szanse i wyzwania” już 11 czerwca 2025. Co w programie?

Katarzyna Wąś-Zaniuk
Stwardnienie zanikowe boczne (ALS) to rzadka, niezwykle ciężka choroba, która postępuje szybko i nieodwracalnie.
Stwardnienie zanikowe boczne (ALS) to rzadka, niezwykle ciężka choroba, która postępuje szybko i nieodwracalnie. Materiały prasowe
11 czerwca 2025 roku w Centrum Prasowym PAP w Warszawie odbędzie się konferencja prasowa poświęcona sytuacji osób chorujących na stwardnienie zanikowowe boczne (ALS) w Polsce. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Dignitas Dolentium, które zaprosiło do udziału neurologów, pacjentów, opiekunów oraz przedstawicieli instytucji publicznych i mediów. Start wydarzenia o godz. 10:00.

Spis treści

Konferencja prasowa „Sytuacja polskich chorych ze stwardnieniem zanikowym bocznym (ALS). Szanse i wyzwania”

Stowarzyszenie Dignitas Dolentium zaprasza na konferencję prasową pt. „Sytuacja polskich chorych ze stwardnieniem zanikowym bocznym (ALS). Szanse i wyzwania”, poświęconą sytuacji pacjentów z ALS w Polsce. Wydarzenie odbędzie się 11 czerwca 2025 roku o godzinie 10:00 w Centrum Prasowym PAP przy ul. Brackiej 6/8 w Warszawie.

Stwardnienie zanikowe boczne (ALS) to rzadka, niezwykle ciężka choroba, która postępuje szybko i nieodwracalnie.
Stwardnienie zanikowe boczne (ALS) to rzadka, niezwykle ciężka choroba, która postępuje szybko i nieodwracalnie.
Materiały prasowe

Stwardnienie zanikowe boczne (ALS) to rzadka, niezwykle ciężka choroba neurodegeneracyjna, która postępuje szybko i nieodwracalnie. W krótkim czasie prowadzi do utraty sprawności ruchowej, zdolności mówienia, a ostatecznie także samodzielnego oddychania. Średnia długość życia po postawieniu diagnozy wynosi zaledwie od 3 do 5 lat.

Diagnoza bywa dla chorych i ich bliskich ogromnym szokiem, tym bardziej że schorzenie najczęściej dotyka osoby w pełni sił, aktywne zawodowo, rodzinne i społecznie.

Jakie zagadnienia zostaną poruszone podczas konferencji prasowej?

Podczas konferencji poruszone zostaną kluczowe zagadnienia związane z codziennym funkcjonowaniem osób chorych na ALS i ich rodzin, a także z wyzwaniami systemu opieki zdrowotnej – zwłaszcza w kontekście dostępności diagnostyki genetycznej, która odgrywa istotną rolę w szybszym rozpoznaniu choroby i możliwości wdrożenia leczenia.

Szczególna uwaga zostanie poświęcona przełomowej terapii celowanej, zarejestrowanej w maju 2024 roku, która po raz pierwszy daje szansę na spowolnienie przebiegu ALS u pacjentów z mutacją w genie SOD1. Dzisiaj to leczenie staje się realną szansą na zatrzymanie choroby i poprawę jakości życia dla nielicznej grupy polskich chorych – ok. 100 osób z SOD1-ALS.

Uczestnicy konferencji będą mieli okazję zapoznać się z pierwszymi doświadczeniami klinicznymi związanymi z tą terapią, które przedstawią zarówno klinicyści, jak i pacjenci cierpiący na mutację w genie SOD1.

Program konferencji „Sytuacja polskich chorych ze stwardnieniem zanikowym bocznym (ALS). Szanse i wyzwania”

W programie konferencji:

  • Eksperckie wystąpienia lekarzy neurologów: „Stwardnienie zanikowe boczne – rozpoznanie choroby a rokowania dla pacjenta” – prof. dr hab. n. med. Magdalena Kuźma-Kozakiewicz, „Doświadczenia własne z leczenia SOD1-ALS w Polsce” – dr n. med. Anna Gruszczak, „Kierunki opieki medycznej nad pacjentem z ALS” – prof. dr hab. n. med. Alina Kułakowska

  • Historie pacjentów z SOD1-ALS: „Droga od diagnozy do leczenia”. Perspektywa i jakość życia pacjentów z SOD1-ALS – Barbara Gołubowska i Mariusz Żywko

  • Głos rodzin i opiekunów: „Obecna sytuacja polskich pacjentów z ALS – Ewa Waksmundzka

  • Głos Rzecznika Praw Pacjenta: „Rola Rzecznika Praw Pacjenta we wspieraniu chorych z ALS w dostępie do świadczeń zdrowotnych – Marzanna Bieńkowska

  • Dyskusja: „Pacjent z ALS w systemie ochrony zdrowia” z udziałem parlamentarzystów i ministerstwa zdrowia

  • Zakończenie

Zdrowie

Dalszy ciąg artykułu pod wideo ↓
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Transmisja konferencji na żywo na Facebooku:

Więcej informacji o ALS i działaniach Stowarzyszenia Dignitas Dolentium: mnd.pl

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia