Choroby przenoszone przez koty i psy. Czym i jak można się zarazić od domowego pupila? Jak uniknąć zakażenia?

Ewa Zwolak
Wszyscy kochamy zwierzęta, ale pamiętajmy, że mogą one przenosić groźne dla ludzi choroby. Sprawdź, jakie.
Wszyscy kochamy zwierzęta, ale pamiętajmy, że mogą one przenosić groźne dla ludzi choroby. Sprawdź, jakie. TatyanaGl/Getty Images
Toksoplazmoza, wścieklizna i tasiemczyca to tylko niektóre z chorób, którymi możemy zarazić się od naszych czworonogów. Na szczególnie ciężki przebieg większości chorób odzwierzęcych narażone są kobiety w ciąży, dzieci i osoby starsze z osłabionym układem odpornościowym. Czy to oznacza, że powinniśmy unikać kontaktu ze zwierzętami? Zdecydowanie nie! Dowiedz się, jakie choroby mogą przenosić psy i koty oraz inni domowi pupile oraz o czym pamiętać, aby zapobiegać zakażeniom.

Spis treści

Istnieje kilkanaście chorób odzwierzęcych, którymi można zarazić się od swoich domowych pupili. Nie oznacza to, że posiadanie zwierzęcia w domu bezwzględnie zagraża naszemu zdrowiu. Wystarczy przestrzegać kilku zasad i w pełni cieszyć się towarzystwem czworonożnych i skrzydlatych przyjaciół.

Zobacz, jakimi chorobami możesz się zarazić od domowych zwierząt

Czy posiadanie psa lub kota w domu jest bezpieczne dla zdrowia?

Bliski kontakt ze zwierzętami wywiera bardzo dobry wpływ na naszą psychikę. Koty i psy sprawiają, że jesteśmy pozytywniej nastawieni do świata, mamy więcej empatii i lepiej radzimy sobie w stresujących sytuacjach.

Czytaj także: Na ptasią grypę chorują też koty nie wychodzące z domu. Przyczyną może być surowe mięso. Ekspert wyjaśnia jak uniknąć zakażenia

Jednak fizyczny kontakt ze zwierzętami – wspólne spanie, przytulanie i całowanie – może grozić przeniesieniem odzwierzęcych chorób zakaźnych. Czy można ich uniknąć? Tak. Wystarczy pamiętać o tym, aby:

  • dbać o higienę swoją i zwierzęcia,
  • unikać kontaktu ze śliną pupila i okolicą jego pyska,
  • zachowywać czystość domu, w szczególności w łóżku,
  • przestrzegać kalendarza szczepień i odrobaczania zwierząt.

Warto pamiętać, że każdy właściciel ma obowiązek poddać swojego psa szczepieniu przeciwko wściekliźnie, pod rygorem poniesienia sankcji karnych i finansowych. Pies powinien być odrobaczany profilaktycznie co 3-6 miesięcy, bądź jego kał powinien co kilka miesięcy być badany pod kątem obecności pasożytów.

Jakie choroby przenoszą psy i koty?

W przypadku braku zachowania odpowiednich zasad higieny w relacji ze swoim pupilem bądź podczas niechcianego kontaktu z obcym zwierzęciem np. przez podrapanie lub ugryzienie, może dojść do zakażenia chorobą odzwierzęcą.

Zobacz: Co robić, gdy ugryzie cię nieszczepiony pies lub dzikie zwierzę? Chroń się przed wścieklizną, jest śmiertelna

Niektóre z nich mają łagodny przebieg i czasem nawet nie wymagają leczenia, lecz niektóre z bakterii trafiając do naszego organizmu mogą doprowadzić nawet do śmierci. Zobacz w galerii, jakie choroby mogą być przenoszone przez zwierzęta domowe i kto jest szczególnie narażony na ciężki przebieg i groźne powikłania po zakażeniu.

Wszyscy kochamy zwierzęta, ale pamiętajmy, że mogą one przenosić groźne dla ludzi choroby. Sprawdź, jakie.

Choroby przenoszone przez koty i psy. Czym i jak można się z...

Oferty dla Twojego pupila

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

K
Kade
Mój kot nie wychodzi, nie licząc osiatkowanego balkonu, więc nie jest narażony na zakażenia. Regularnie go badam u weta, jedyne co mi szkodzi to jego sierść, bo mam alergię, ale i tak jest lepiej dzięki roombie, która ją na bieżąco odkurza.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia