Jaki ekspres do kawy? Przelewowy, ciśnieniowy, na kapsułki, french press czy kawiarka? Jak parzenie kawy wpływa na jej zalety zdrowotne?
Tygielek (kawa po grecku – i po turecku)
Kawa po grecku, nazywana ellinikos kafes, jest przyrządzana z drobno zmielonych ziaren poprzez gotowanie w tygielku z długą rączką (briki). Najlepiej, gdy jest on wykonany ze stali nierdzewnej, obojętnej na działanie zawartych w naparze kwasów.
Kawę zalewa się gorącą wodą, następnie miesza, aż opadnie na dno, po czym stawia się tygielek na kuchence, doprowadza do wrzenia, szybko zdejmuje z palnika i odstawia. Po minucie napar jest gotowy do picia.
Podobnie przygotowuje się kawę po turecku, nazywaną turk kahvesi, a używany do tego tygielek to cezve.
Czy kawa z tygielka jest zdrowa? To jeden z najzdrowszych rodzajów naparów, o czym świadczy m.in. długowieczność mieszkańców greckiej wyspy Ikaria, gdzie jest tradycyjnie spożywany. Żyje tam aż 10 razy więcej 90-latków niż w całej Europie!
Skąd te właściwości? Tak przygotowany napój jest szczególnie bogaty w kwas chlorogenowy i polifenole, które chronią komórki organizmu przed uszkodzeniami powodowanymi przez wolne rodniki. Dzięki temu poprawia funkcjonowanie nabłonka naczyń krwionośnych i pomaga utrzymać prawidłowe ciśnienie krwi, dodatkowo go nie podnosząc. Chroni przed rozwojem miażdżycy i służy sercu.
Jednak uwaga! Kawa po grecku czy po turecku bywa przygotowywana z różną zawartością cukru, który często dodaje się już na etapie parzenia. O ile taki napój zapewnia solidny zastrzyk energii do działania, spożywany na co dzień może nie wywierać działania ochronnego na układ krążenia czy obniżającego ryzyko rozwoju cukrzycy. Lepszym wyborem jest napar niesłodzony.