Jak zjeść zdrowo na Wigilię? Wybieraj dania z tymi produktami. Najlepsze składniki znajdziesz w wielu świątecznych daniach
Zdrowe potrawy świąteczne. Bakalie
Nieodłącznym towarzyszem maku są orzechy i suszone owoce, które pojawiają się też w innych świątecznych daniach. Stanowią źródło pobudzającego trawienie błonnika, przeciwutleniaczy i składników mineralnych. Podczas gdy owoce zapewniają naturalne cukry, orzechy dostarczają najlepszych jakościowo tłuszczów. Wystrzegać się warto jedynie owoców wędzonych ze względu na obecność szkodliwych związków dymu oraz orzechów smażonych i solonych, które poddawane są zbyt mocnej obróbce termicznej i dostarczają zbyt wiele podnoszącego ciśnienie krwi sodu.
Najbardziej wartościowe są orzechy włoskie, które należą do najbogatszych w roślinne kwasy omega-3 w postaci ALA. Z tego powodu dobrze jest prażyć je w temperaturze poniżej 100 stopni Celsjusza. Proces ten nie tylko podnosi ich smak, ale też poprawia strawność. Dość odporne na ogrzewanie są natomiast orzechy laskowe, w których przeważają jednonienasycone kwasy tłuszczowe. Są przy tym świetnym źródłem kwasu foliowego. Obróbkę termiczną dobrze znoszą też migdały, które wyróżnia większa zawartość białka oraz błonnika (jeśli są jedzone ze skórką – warto wybierać taką postać, ponieważ jest szczególnie korzystna dla zdrowej mikroflory jelitowej). Nerkowce mają z kolei najwięcej węglowodanów, przez co mają kremową konsystencję i łatwo zmiksować je na gładki krem, zwłaszcza po namoczeniu w wodzie. Natomiast fistaszki jako nasiona rośliny strączkowej mają skład podobny do orzechów z drzew, choć nimi nie są. Zapewniają więcej folianów i niacyny, kosztując przy tym znacznie mniej. Mogą zastępować różne orzechy – pod warunkiem, że nie ma się na nie uczulenia, bo są produktem często alergizującym.