Groźna bakteria w szpitalu. Pacjenci nie mogą się nawet umyć

Monika Góralska
Legionella wnika do organizmu przez drogi oddechowe i prowadzi do rozwoju legionellozy, która jest rodzajem ostrego zapalenia płuc.
Legionella wnika do organizmu przez drogi oddechowe i prowadzi do rozwoju legionellozy, która jest rodzajem ostrego zapalenia płuc. mrsiraphol, rorozoa/freepik.com
Podczas rutynowego badania jakości wody w szpitalu w Jaśle wykryto podwyższone stężenie bakterii Legionella. Z tego powodu wyłączono z użytkowania część pryszniców. Sanepid zlecił też dezynfekcję termiczną całej instalacji wodnej w placówce. Bakteria zagraża szczególnie osobom przewlekle chorym i seniorom. Może doprowadzić do legionellozy, czyli rodzaju ciężkiego zapalenia płuc.

Spis treści

Groźna bakteria w szpitalu. Pacjenci nie mogą się nawet umyć

W czasie rutynowej kontroli w instalacji wodnej Szpitala Specjalistycznego w Jaśle wykryto podwyższone stężenie bakterii Legionella. W związku z tym część pryszniców została wyłączona z użytkowania. Zakazano korzystania z wody w celach higienicznych.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Jaśle natychmiast wydał decyzję nakazującą podjęcie działań naprawczych. Przeprowadzono dezynfekcję termiczną całej instalacji. Wymieniono też część perlatorów, czyli sitek na końcu wylewki.

– Po zakończeniu działań naprawczych w szpitalu przeprowadzone zostanie powtórne badanie wody – informuje dyrektorka sanepidu w Jaśle.

Jak można zarazić się Legionellą i jakie są objawy legionellozy?

Legionella jest bakterią żyjącą w zbiornikach wodnych, namnaża się ona w miejscach ciepłych (20-50 st. C) o wysokiej wilgotności i wysokim stężeniu dwutlenku węgla. Najczęściej spotykana jest w stojącej wodzie (np. w sieciach wodociągowych), ale też w rzekach, jeziorach, basenach, klimatyzacji czy nawilżaczach powietrza.

Bakteria nie przenosi się z człowieka na człowieka, nie da się nią także zakazić poprzez picie skażonej wody. Do zakażenia dochodzi głównie przez wdychanie aerozolu wodnego np. biorąc prysznic lub przebywając w pobliżu zraszacza czy klimatyzacji. Dochodzi wtedy do wniknięcia bakterii do dróg oddechowych. Zakażenie legionellą może doprowadzić do legionellozy nazywanej też chorobą legionistów, która jest typem ciężkiego zapalenia płuc. Choroba jest szczególnie niebezpieczna dla osób z obniżoną odpornością, przewlekle chorujących, palaczy oraz seniorów.

Okres inkubacji wynosi 2-10 dni. Objawy legionellozy to m.in. gorączka, dreszcze, bóle mięśni, kaszel, duszności, osłabienie, wymioty. W leczeniu choroby legionistów stosuje się terapię antybiotykami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia