Chcesz długo żyć? Tych rzeczy nie rób! Oto największe grzechy przeciwko długowieczności. Sprawiają, że rośnie ryzyko przedwczesnej śmierci
Nadmiar cukru skraca długość życia
To zadziwiające, jak mało jest badań poświęconych wpływowi przecukrzenia diety na długość życia. Skoro jednak wyniki prac na temat niekorzystnego wpływu cukru na zdrowie mogły pozostać nienagłośnione od lat 50. ubiegłego wieku, fakt ten już tak nie dziwi.
Związki między zawartością cukrów prostych w diecie a aktywnością komórek obserwowano głównie u zwierząt i niekoniecznie ssaków, ale dane te można jak najbardziej odnoszą się też do organizmu ludzkiego, gdyż dotyczą genów.
W jednym z badań wysokocukrowa dieta skracała życie muszek o 7 procent, powodując też w określonych warunkach dwukrotnie większą śmiertelność wśród samic myszy. Gryzonie te reagowały negatywnie już na zawartość cukru w diecie wynoszącą 25 proc. energii. Niezależnie od tego, jakie komórki badano, konsekwencją wysokocukrowej diety była zwiększona produkcja związków purynowych, które obciążają ustrój i przyczyniają się do rozwoju chorób zapalnych.
Co więcej, wynikająca z nadkonsumpcji cukru otyłość nie jest sama w sobie czynnikiem skracającym życie, tylko symptomem zaburzeń metabolicznych. Nie zawsze jest źródłem chorób, ponieważ ok. 20 proc. osób otyłych ma normalny metabolizm i długość życia. Jednocześnie nawet u 40 proc. osób o masie ciała mieszczącej się w normie rozwijają się objawy zespołu metabolicznego, takie jak cukrzyca, nadciśnienie, zaburzenia lipidogramu, choroby sercowo-krążeniowe czy niealkoholowe stłuszczenie wątroby.