Boli, swędzi, piecze? Zobacz, co robić! Kiedy na pogotowie, a kiedy do lekarza? Sprawdź objawy i dowiedz się, czy pomóc mogą domowe sposoby
Czy krwiomocz jest groźny?
Przyczyną obecności krwi w moczu i wskazaniem do wezwania karetki jest niedawny uraz np. na skutek wypadku, bo może wiązać się z uszkodzeniem nie tylko nerek lub pęcherza moczowego, ale też innych tkanek, np. mięśniowej. Pomoc należy wezwać też wtedy, gdy równocześnie pojawia się ból w podbrzuszu i/lub krzyżu (podejrzany: kamień nerkowy), a zwłaszcza zawroty głowy, gorączka i dreszcze (możliwa infekcja układu moczowego). Pilnej interwencji wymaga też obecność krwi w moczu w anemii sierpowatej, ponieważ zdeformowane krwinki mogą zatykać naczynia krwionośne, powodując silny ból i powikłania m.in. w postaci uszkodzenia nerek.
Powodem do konsultacji medycznej jest natomiast krwiomocz przy kuracji rozrzedzającej krew (możliwy guz) lub zażywaniu działających podobnie niesterydowych środków przeciwzapalnych (uwaga na uszkodzenie nerek), po niedawnym zapaleniu gardła i zdiagnozowanym toczniu (podejrzenie autoimmunologicznego zapalenia nerek), przy obrzęku całego ciała (uszkodzenie nerek) i przeroście prostaty, któremu towarzyszą problemy z oddawaniem moczu, jak również w wieku powyżej 50 lat, bo wtedy wśród możliwych przyczyn tego objawu znajdują się nowotwory.
Krew w moczu nie stanowi powód do niepokoju, gdy jest obserwowana po spożyciu czerwonych buraków, podczas okresu u kobiet (choć winna może być też endometrioza), przy leczeniu za pomocą ryfampicyny (zabarwienie płynów ustrojowych jest jej działaniem ubocznym) lub po przebiegnięciu maratonu – ale bez dokuczliwego i utrzymującego się silnego bólu mięśni, który może oznaczać ich rozpad (rabdomiolizę – w takim przypadku konieczna jest pilna pomoc).