Boli, swędzi, piecze? Zobacz, co robić! Kiedy na pogotowie, a kiedy do lekarza? Sprawdź objawy i dowiedz się, czy pomóc mogą domowe sposoby
O czym świadczy krwawienie z dróg rodnych lub upławy?
Przy takich objawach pomoc medyczną trzeba wezwać niezwłocznie w sytuacji, gry krwawieniu towarzyszą zawroty głowy, zwłaszcza na stojąco, oznacza bowiem niebezpieczny spadek ciśnienia spowodowany utratą krwi.
Na wizytę lekarską warto umówić się w sytuacji, gdy pojawiają się upławy wraz ze świądem lub pieczeniem w pochwie (prawdopodobna kandydoza) lub mają kolor szary lub zielony (możliwa rzęsistkowica lub bakteryjne zapalenie pochwy). Konsultacji wymagają też obfite i bolesne miesiączki, które mogą oznaczać mięśniaki macicy, krwawienie po menopauzie (może oznaczać zanikowe zapalenie pochwy, ale też zmiany patologiczne) albo dłuższe menstruacje pojawiają się po cesarskim cięciu (to może oznaczać niegroźną szczelina w macicy, wymagającą jednak zamknięcia przed kolejną ciążą). Gdy natomiast krew (również w postaci plamienia) pojawia się po stosunku, może wskazywać na guza, ale też na infekcję.
Z wizytą u lekarza przy krwawieniu nie przypadającym na czas miesiączki można czasowo powstrzymać się w przypadku, gdy w macicy została umieszczona wkładka antykoncepcyjna, istnieje możliwość, że przyczyną krwawienia jest ciąża, a także wtedy, gdy występują białe upławy bez innych objawów – to zwykle prawidłowa wydzielina z pochwy.