13 mitów na temat koronawirusa i COVID-19 – Sprawdź, w które informacje i fake newsy nie należy wierzyć oraz dlaczego to nieprawda
Młody wiek i dobra kondycja to gwarancja niegroźnego zakażenia koronawirusem
MIT!
Niestety, groźne dla życia następstwa zakażenia dotyczą nie tylko osób starszych i schorowanych. Młodzi ludzie bez problemów zdrowotnych też umierają na COVID-19, i zjawisko to jest obecnie obserwowane częściej niż na początku pandemii. Ma to związek nie tylko z ich wiarą w mit o ochronnym działaniu wieku i związanym z nią luźnym podejściem do zaleceń ochrony osobistej. Osoby mające 20-35 lat są też najbardziej aktywne towarzysko i nie stronią od kontaktów z innymi.
Problem niebezpiecznych powikłań COVID-19 u zdrowych młodych osób w krajach europejskich czy USA aktualnie się nasila. Z danych francuskich wynika nawet, że ryzyko zgonu u 25-latka, który zarazi się koronawirusem, jest ok. 250 razy większe niż w przypadku 85-latka. Dlaczego tak jest? Chociaż u młodych pacjentów prawdopodobieństwo hospitalizacji i zgonu jest mniejsze niż u tych starszych, występuje u nich znacznie poważniejsze ryzyko rozwoju długotrwałych lub chronicznych skutków infekcji. Są one bardzo poważne. W jednym z badań wykazano na przykład, że u 7-20 proc. chorych COVID-19 powoduje uszkodzeni serca, a w kilku innych zmiany w płucach stwierdzono u ponad połowy pacjentów asymptomatycznych.