Co o twoim zdrowiu mówi kształt kupy? Zobacz, kiedy stolec może być powodem do zmartwień

Gabriela Fedyk
Wideo
od 16 lat
„Kupa, jaka jest, każdy widzi”, parafrazując klasyka. Ale czy na pewno? Rzadko się o tym rozmawia, nie zawsze też wszyscy zaglądają do toalety, żeby skontrolować swój stolec. Warto się przełamać, bo kształt kupy może wiele powiedzieć o stanie zdrowia. Dowiedz się, jakie są rodzaje stolca wg Bristol Stool Chart i na co zwracać uwagę.

Spis treści

O czym świadczy kształt kupy? 7 rodzajów stolca wg Bristol Stool Chart

Czy kształt stolca ma znaczenie? Otóż ma. Do oceny kału zostało nawet stworzone specjalne narzędzie oceny klinicznej Bristol Stool Chart, czyli Bristolska Skala Uformowania Stolca. Zostało ono opracowane w 1997 r. przez Kenneth Willoughby Heaton i Sarah J. Lewis na Uniwersytecie w Bristolu. Według Bristol Stool Chart istnieje siedem rodzajów stolca i są one opisane wg kształtu i konsystencji.

Kobieta siedząca na toalecie
Twoja kupa prawdopodobnie za każdym razem będzie wyglądać inaczej, ale zazwyczaj będzie się mieścić w jednej z siedmiu kategorii opisanych w Bristol Stool Chart.
Ake Ngiamsanguan/Getty Images

Bristolska Skala Uformowania Stolca może być przydatna do opisania lekarzowi rodzaju kału bez konieczności przynoszenia próbki. Jest to o tyle istotne, bo kupa może być ważnym czynnikiem oceny stanu zdrowia. Dlatego też warto obserwować swoje wypróżnienia.

Jak powinien wyglądać zdrowy stolec?

Zdrowy stolec ma określony wygląd. Jego kolor oscyluje między jasnobrązowym a ciemnobrązowym. Jego kształt i konsystencja powinny przypominać węża lub kiełbasę, które są zbite, ale nie twarde. Wskazuje to na zdrowy mikrobiom jelitowy i układ trawienny.

Jeżeli twój stolec różni się niż ten opisany wyżej, warto wprowadzić do diety więcej błonnika, pić więcej wody i regularnie się ruszać. W razie niepokojących symptomów należy udać się do lekarza.

Czy trzeba robić kupę codziennie?

Uspokajamy – nie ma ogólnie przyjętej liczby razy, kiedy dana osoba powinna robić kupę. Robienie kupy od trzech razy dziennie do trzech razy w tygodniu jest całkowicie normalne. Większość ludzi ma regularny rytm wypróżnień – wypróżniają się mniej więcej tyle samo razy dziennie o podobnej porze dnia.

Na częstotliwość oddawania stolca wpływa wiele czynników:

  • wiek,
  • przyjmowanie płynów,
  • aktywność fizyczna,
  • dieta,
  • historia medyczna,
  • hormony,
  • czynniki społeczne (np. trudność wypróżniania się w miejscach publicznych).

Źródła:

Zadbaj o optymalne trawienie

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia