Ugryzienie kleszcza lub pluskwy oraz użądlenie osy mogą być niebezpieczne. Jak sobie radzić z ukąszeniem przez meszkę, a jak przez komara?
Użądlenie szerszenia
Kiedy żądli? Szerszeń poluje na drobne owady i pająki, dlatego można spotkać go nawet w przydomowym ogródku. Bardzo rzadko atakuje samoistnie i z natury jest dużo mniej agresywny niż osa.
Szczególnie niebezpieczne jest przebywanie obok gniazda szerszeni, ponieważ wówczas mogą czuć się one zagrożone. Jeśli znajdują się one daleko od gniazda, to zazwyczaj nawet prowokowane, wolą odlecieć niż atakować.
Objawy użądlenia: duży obrzęk, odczyn zapalny i zaczerwienienie, silny ból.
Postępowanie po użądleniu: wbrew pozorom użądlenie szerzenia (w przypadku osób nieuczulonych) nie jest dużo bardziej niebezpieczne niż użądlenie osy czy pszczoły. Poziom toksyczności jadu tych owadów jest porównywalny.
Niemniej jednak użądlenie szerszeni jest dużo bardziej bolesne, ponieważ ich żądło głębiej penetruje skórę. W miejsce użądlenia należy natychmiast przyłożyć lód, a także posmarować je olejkiem miętowym lub sokiem z cytryny. W celu zmniejszenia dolegliwości bólowych można przyjąć paracetamol.