Szef MZ: tzw. ruchy antyszczepionkowe zaprzeczają zdrowemu rozsądkowi, ale mają też mroczniejszą stronę

Przemysław Zańko-Gulczyński
Opracowanie:
Szczepionka przeciw wirusowi SARS-CoV-2 wywołującym chorobę COVID-19 jest dziś dostępna w większości państw świata.
Szczepionka przeciw wirusowi SARS-CoV-2 wywołującym chorobę COVID-19 jest dziś dostępna w większości państw świata. Krzysztof Kapica/Polska Press/ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE
– Zaprzeczanie zdrowemu rozsądkowi przez tzw. ruchy antyszczepionkowe to mniej groźna strona tych grup, widzimy mroczniejszą – stwierdził w niedzielę minister zdrowia Adam Niedzielski, odnosząc się do doniesień o samobójstwie lekarki zastraszanej przez przeciwników szczepień w Austrii.

Nie żyje lekarka zastraszana przez antyszczepionkowców. Szef MZ komentuje

Wiedeński korespondent telewizji ARD podał w sobotę, że Austriacy są poruszeni samobójczą śmiercią lekarki, orędowniczki szczepień przeciw COVID-19, która w ostatnich miesiącach życia była wielokrotnie zastraszana przez antyszczepionkowców. Kobiecie i jej współpracownikom m.in. grożono śmiercią.

– Ta śmierć dobitnie pokazuje, że tzw. ruchy antyszczepionkowe to nie jest kwestia jakiejś większej idei. Zaprzeczanie zdrowemu rozsądkowi to mniej groźna strona tych grup. Dziś widzimy mroczniejszą stronę – napisał w niedzielę na Twitterze szef MZ Adam Niedzielski.

Lisa-Maria Kellermayr została znaleziona w piątek martwa w swoim gabinecie; były tam listy pożegnalne. Wykluczono akt przemocy, potwierdzono samobójstwo.

Austria wzburzona i zasmucona tragedią

„Ta nienawiść musi się wreszcie skończyć”, „groźby śmierci wobec (Kellermayr) i jej pracowników były brutalną rzeczywistością” – napisał na Twitterze minister zdrowia Austrii Johannes Rauch, dodając, że lekarka „poświęciła swoje życie zdrowiu i dobru innych”.

Burmistrz Wiednia Michael Ludwig, również zagorzały zwolennik szczepień, przekazał, że jest „głęboko zasmucony” śmiercią oddanej lekarki, która była zmuszona zamknąć swoją praktykę z powodu licznych gróźb. Prezydent Austrii Alexander van der Bellen oświadczył, że na nienawiść i nietolerancję nie ma miejsca w Austrii.

Na poniedziałek 1 sierpnia wieczorem na Stephansplatz w centrum Wiednia zapowiedziano uroczystość upamiętniającą lekarkę.

Uzupełnij domową apteczkę

Telefony zaufania dla osób potrzebujących pomocy i ich bliskich

Osoby cierpiące z powodu myśli samobójczych mogą szukać pomocy, dzwoniąc na telefon zaufania:

116 123 – osoby dorosłe – dostępny codziennie w godzinach 14.00-22.00;
116 111 – dzieci i młodzież – dostępny codziennie 12.00-2.00;
800 70 2222 – dostępny codziennie od poniedziałku do niedzieli przez całą dobę;
800 108 108 – bezpłatny telefon wsparcia dla osób po stracie bliskich. Dostępny od poniedziałku do piątku w godzinach 14.00-20.00.

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

ktl/ ann/

Oprac. PZ

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Zdrowia
Warszawa, ul. Miodowa 15
Autopromocja

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia