Dynia, arbuz i melon – poznaj zdrowotne właściwości roślin dyniowatych!
MELON
Melon to duży, kulisty owoc z twardą niejadalną skórką, która otacza bardzo soczysty miąższ ze skupionymi w samym środku nasionami. Najprawdopodobniej pochodzi z Afryki lub Azji, a w Polsce jest stosunkowo mało rozpowszechniony.
Inną nazwą stosowaną w kontekście melona to – ogórek melon, ponieważ jest to odmiana ogórka, który zaliczany jest do roślin dyniowatych. W zasadzie melon to warzywo, a nie owoc.
Najczęściej spotykane są cztery odmiany tego owocu:
• melon kantalupa – pod szaro-zieloną pokrytą bruzdami skórką, ukryty jest intensywnie pomarańczowy miąższ, kształtem przypomina kulę,
• melon galia – okrągły o skórce żółtej pokrytej bruzdami, a miąższ znajdujący się pod nią przybiera zieloną barwę,
• melon miodowy – ma gładką, słonecznie żółtą skórkę i kremowy miąższ, kształtem przypomina piłkę do rugby,
• melon zimowy – bardzo rzadko spotykany. Ma Podłużny kształt podobny do cukinii, ale jest krótszy i ma większą średnicę. Skórka jest zielona, a miąższ kremowo-biały.
Owoce w 90 proc. składają się z wody – dlatego są niskokaloryczne. Zdecydowanie najzasobniejszym w składniki odżywcze jest melon kantalupa. Melony dostarczają łatwoprzyswajalny cukier, a także sporo witaminy C, potasu, beta karotenu i kwasu foliowego – ważnego dla każdej kobiety.
Melony zazwyczaj jada się na surowo: samodzielnie, jako dodatek do sałatek owocowych, deserów lub koktajli, a we Włoszech – w połączeniu z szynką parmeńską.