13 mitów na temat koronawirusa i COVID-19 – Sprawdź, w które informacje i fake newsy nie należy wierzyć oraz dlaczego to nieprawda
Osoby narażone na ciężkie zachorowanie powinny wszędzie chodzić w masce
MIT!
Chociaż maska ochronna, nawet ta z cienkiej fizeliny, zapewnia istotny stopień ochrony przed drobinkami zawierającymi koronawirusa obecnymi w powietrzu, noszenie jej przez wiele godzin może mieć niekorzystny wpływ na zdrowie. Osoby szczególnie narażone na ciężki przebieg COVID-19 w związku z występowaniem chorób obciążających są też bardziej zagrożone następstwami długotrwałego noszenia maski. Im większy stawia ona opór przy wdychaniu i wydychaniu powietrza, tym stanowi większe obciążenie dla płuc i całego organizmu.
Skutkiem utrudnień w wymianie gazowej może być niedotlenienie organizmu, które pogarsza przebieg miażdżycy i choroby wieńcowej serca, jest też groźne dla mózgu i innych narządów. Wywołuje objawy takie jak zawroty i bóle głowy, uczucie gorąca, duszności, wzmożona potliwość, przyspieszone tętno, zadyszka, kaszel, ból w klatce piersiowej, zmęczenie, senność, dezorientacja, zaburzenia widzenia, a nawet zasinienie koniuszków palców i ust. Niektóre objawy mogą utrzymywać się przez długi czas.