12 przyczyn rozwoju nowotworów. Sprawdź, które z nich możesz wyeliminować, by wspomóc profilaktykę raka
Ultrafiolet
Promieniowanie ultrafioletowe, na które narażona jest skóra podczas opalania się na słońcu, a także w solarium zwiększa ryzyko rozwoju raka skóry. Promieniowanie UV pochłonięte przez komórki skóry uwalniając się, produkuje bardzo duże dawki wolnych rodników, które atakują komórki powodując drobne mutacje w materiale genetycznym.
Wysokie ryzyko rozwoju nowotworów skóry mają osoby bardzo intensywnie opalające się podczas urlopu. Szczególnie narażone są kobiety, ale także mężczyźni o bladej i piegowatej cerze, jasnych włosach i niebieskich oczach.
Skóra poparzona słońcem, manifestuje w ten sposób zbyt dużą, przyjętą dawkę toksycznego promieniowania. Można tego uniknąć poprzez ograniczenie ekspozycji skóry na promieniowanie słoneczne w godzinach od 10.00 do 15.00, kiedy jest ono najsilniejsze. Osobom z jasną karnacją zaleca się noszenie koszulek z długim rękawem i spodni z długimi nogawkami, czapek oraz okularów przeciwsłonecznych.
Co z witaminą D? Do jej syntezy wystarczy 15 minut przebywania na słońcu z odkrytymi przedramionami w godzinach od 10.00 do 15.00.