Nowe ostrzeżenie GIS z 14.10. Czy masz to w domu?

Redakcja Strefy Biznesu
Stwierdzenie przekroczenia dopuszczalnego poziomu ochratoksyny A w kilku partiach mąki żytniej typ 720 chlebowej
Stwierdzenie przekroczenia dopuszczalnego poziomu ochratoksyny A w kilku partiach mąki żytniej typ 720 chlebowej Główny Inspektorat Sanitarny
Sprawdzamy regularnie ogłoszenia GIS. W poniedziałek, 14.10 pojawiło się nowe ostrzeżenie - Stwierdzenie przekroczenia dopuszczalnego poziomu ochratoksyny A w kilku partiach mąki żytniej typ 720 chlebowej. Dla bezpieczeństwa własnego oraz swoich bliskich zapoznaj się z jego treścią. Pamiętaj, że ostrzeżenia GIS dotyczą zawsze określonych produktów lub ich partii, dlatego zwróć uwagę na te informacje.

To powinno Cię zainteresować

Ostrzeżenie GIS 14.10

W wyniku badań przeprowadzonych przez Państwową Inspekcję Sanitarną stwierdzono wyższy niż dopuszczalny poziom ochratoksyny A w partii 31492/24 mąki żytniej typ 720 chlebowej. Dodatkowe badania przeprowadzone przez producenta na próbce pochodzącej z 3 różnych partii (31485/24, 31492/24 i 31495/24) wyprodukowanych z tego samego surowca potwierdziły niezgodność.
Ochratoksyna A jest toksyną wytwarzaną przez grzyby rodzaju Aspergillus i Penicillium, która ma szkodliwe działanie na zdrowie człowieka.
Na prośbę GIS została przygotowana ocena ryzyka przez ekspertów z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowego Instytutu Badawczego, zgodnie z którą spożycie produktu o podanych numerach partii może stwarzać ryzyko dla zdrowia konsumentów.
Produkt: Gdańskie Młyny - Mąka żytnia typ 720 chlebowa, 1 kg
Numery partii podlegających wycofaniu: 31485/24, 31492/24, 31495/24

  • Data minimalnej trwałości: 11.2024

Producent: Gdańskie Młyny Sp. z o.o., ul. Na Ostrowiu 1, 80-873 Gdańsk
Dystrybutor: Lidl sp. z o.o. sp.k., ul. Poznańska 48, Jankowice, 62-080 Tarnowo Podgórne
Producent Gdańskie Młyny Sp. z o.o. niezwłocznie podjął działanie w celu wycofania z obrotu partii, w której stwierdzono przekroczenie oraz prewencyjnie zdecydował się wycofać z rynku dodatkowo dwie partie, które były produkowane w tym samym czasie: 31485/24, 31495/24.
Firma Lidl sp. z o.o. sp.k. w momencie otrzymania informacji o niezgodnych wynikach badań natychmiast tj. w dniu 02.10.2024 r. wycofała produkty ze wskazanych partii z rynku i poinformowała klientów w swoich sklepach oraz na stronie internetowej o niezgodności produktu z wymaganiami i zaleciła, aby zaprzestać spożywania produktów ze wskazanych partii. Artykuł o podanych powyżej numerach partii można zwrócić w każdym sklepie Lidl bez konieczności okazywania paragonu.
Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej monitorują proces wycofania kwestionowanych partii produktów.
Nie należy spożywać wskazanych w komunikacie partii produktu.

Więcej szczegółów na temat ostrzeżenia GIS:
Stwierdzenie przekroczenia dopuszczalnego poziomu ochratoksyny A w kilku partiach mąki żytniej typ 720 chlebowej

Czym są ostrzeżenia GIS?

Główny Inspektorat Sanitarny to jednostka zajmująca się nadzorowaniem i kierowaniem działaniami mającymi na celu dobro i zdrowie publiczne obywateli. Zadaniem GIS-u jest m.in. informowanie o niebezpiecznych dla życia lub zdrowia produktach dostępnych w sprzedaży.

Ostrzeżenia GIS pojawiają się zawsze, gdy spożywanie lub stosowanie jakiegoś produktu może być niebezpieczne dla zdrowia lub życia konsumentów. Warto dokładnie zapoznać się z treścią każdego ostrzeżenia, aby uniknąć przykrych konsekwencji.

Dane pochodzą ze stron Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Sprawdź, co Ci się przyda

Okazje

Dużo kupujesz ale nie lubisz przepłacać? Sprawdź kody rabatowe EMPIK oraz promocje i zniżki w innych sklepach online!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy coraz biedniejsi

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia