Cukrzyca nie jest przeszkodą w spełnianiu marzeń. Udowadniają to kolarze z Team Novo Nordisk

Materiał informacyjny NOVO NORDISK PHARMA
Wiele osób, u których wykryto cukrzycę typu pierwszego, obawia się ograniczeń w codziennym życiu. Okazuje się, że choroba w żadnym stopniu nie przekreśla szans na realizację planów. Za idealny przykład posłuży tu Team Novo Nordisk – jedyna profesjonalna drużyna kolarska na świecie, w której skład wchodzą wyłącznie zawodnicy chorujący na cukrzycę typu 1. Zawodnicy wzięli udział w minionej edycji prestiżowego wyścigu Tour de Pologne udowadniając, że dobrze leczona i kontrolowana cukrzyca nie jest w stanie przeszkodzić w dążeniu do spełniania nawet największych marzeń.

Cukrzyca to cywilizacyjna choroba metaboliczna, którą cechuje podwyższone stężenie cukru we krwi. Jest ona związana z nieprawidłowym wydzielaniem lub działaniem insuliny w organizmie człowieka. Szacuje się, że na Ziemi żyją 422 miliony osób cierpiących na cukrzycę. Ze względu na ogromną skalę, cukrzyca nazywana jest pierwszą niezakaźną epidemią na świecie.

Warto zaznaczyć, że leczenie cukrzycy, a także jej odpowiednie kontrolowanie, pozwalają dziś na długie i wysokiej jakości życie. Jeszcze 20 lat temu, pacjenci ze zdiagnozowaną chorobą musieli rezygnować ze swoich planów i marzeń. Obecnie, dzięki innowacyjnym metodom leczenia, w tym m.in. nowoczesnej insulinoterapii, osoby chore na cukrzycę mogą realizować każdy z postawionych sobie celów. Częściowo odpowiedzialna za ten postęp jest firma Novo Nordisk – duńskie przedsiębiorstwo farmaceutyczne, jeden ze światowych liderów produkcji insuliny.

Aktywność fizyczna idealną terapią dla osób chorych na cukrzycę

Jedną z najpopularniejszych metod, których stosowanie pomaga uniknąć zachorowania na cukrzycę typu 2, jest aktywność fizyczna. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że ruch i ćwiczenia to nie tylko profilaktyka choroby, ale także część terapii. Potwierdza to prof. Tomasz Klupa, małopolski konsultant wojewódzki ds. diabetologii.

- Jeżeli chodzi o rolę aktywności fizycznej w zapobieganiu cukrzycy to dotyczy ona przede wszystkim cukrzycy typu drugiego ,To najczęściej spotykana forma cukrzycy związana z otyłością wynikającą często między innymi właśnie z niskiej aktywności fizycznej. Jeżeli chodzi o formę cukrzycy typu pierwszego to wysiłek fizyczny nie ma większego znaczenia w zapobieganiu chorobie, ponieważ do końca nie wiemy dlaczego ta choroba się pojawia, jakie są czynniki sprawcze. Natomiast w obu przypadkach, wysiłek fizyczny i ruch mają duże znaczenie dla poprawy wyników leczenia pacjenta, w tym doraźnego obniżenia poziomu cukru, ale przede wszystkim dla zmniejszenia ryzyka rozwoju powikłań choroby takich jak udary, zawały czy przedwczesny zgon – tłumaczy ekspert.

Należy podkreślić, że aktywność nie musi przejawiać się w intensywnym uprawianiu sportu. Ważna rolę odegrają w tym przypadku chociażby codzienne spacery.

- Jeżeli chodzi o cukrzycę typu 2, to najczęściej chorują osoby w piątej, szóstej, siódmej dekadzie życia. Niestety często jest tak, że zachorowały właśnie dlatego, że tej aktywności fizycznej brakowało, są to najczęściej osoby o tak zwanym siedzącym trybie życia. W ich przypadku wdrażanie aktywności fizycznej musi być stopniowe. Niestety raczej nie będziemy mówić w tym przypadku o sporcie, a o bardziej umiarkowanych formach aktywności takich jak spacery, jazda na rowerze, pływanie, nordick walking, z czasem być może jogging. Sport w takim przypadku nie jest bezwzględnie przeciwwskazany, ale wymaga odpowiednio długiego przygotowania i wnikliwej kwalifikacji pacjenta, w tym kwalifikacji dokonywanej przez kardiologa. Natomiast w przypadku pacjentów z cukrzycą typu 1, która dotyczy najczęściej osób młodych, sytuacja wygląda inaczej. Tych pacjentów zachęcamy do dużej aktywności fizycznej, a jeżeli jest to możliwe, nawet do uprawiania sportu. Chodzi o to, żeby w młodym wieku, kiedy mamy troszkę więcej czasu wyrobić sobie nawyk dużej aktywności fizycznej, co spowoduje, i utrzymać ten nawyk w późniejszych latach, nawet kiedy czasu będzie mniej. Dzięki temu dłuższej perspektywie czasowej, pacjenci będą po prostu dużo zdrowsi – wyjaśnia prof. Tomasz Klupa.

Cukrzyca nie jest przeszkodą w spełnianiu marzeń. Udowadniają to kolarze z Team Novo Nordisk

Team Novo Nordisk – cukrzycy spełniający sportowe marzenia

Specjaliści podkreślają, że ruch w połączeniu z właściwie dobraną terapią lekową to klucz do dobrego życia z cukrzycą, które niczym nie różni się od codzienności ludzi zdrowych. Za idealny przykład posłuży tu Team Novo Nordisk – jedyna profesjonalna drużyna kolarska na świecie, w której skład wchodzą wyłącznie zawodnicy chorujący na cukrzycę typu 1. Ekipa w ostatnich dniach po raz kolejny udowodniła, że dobre leczenie i kontrolowanie choroby pozwala na spełnianie swoich sportowych marzeń. Sportowcy wystartowali bowiem w tegorocznej, jubileuszowej 80. edycji najbardziej prestiżowego wyścigu kolarskiego w Polsce - Tour de Pologne.

Team Novo Nordisk to międzynarodowy zespół kolarski, który trenuje i startuje w różnego rodzaju zawodach od 10 lat. Zawodnicy ćwiczą ponad 25 godzin tygodniowo udowadniając, że cukrzyca nie przekreśla szans na aktywne, sportowe życie. Dają oni znakomity przykład nie tylko fanom sportu, ale także wszystkim ludziom, którzy sami tworzą bariery i ograniczenia. Kolarze stanowią wspaniałą inspirację dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych, którzy ze względu na swoją chorobę obawiają się ograniczeń w codziennym życiu z chorobą.

- Z jednej strony możemy mówić o znakomitej inspiracji. Jeżeli mamy pacjenta ze świeżo zdiagnozowaną cukrzycą typu pierwszego, to taka osoba zastanawia się, czy będzie mogła w miarę normalnie żyć. Czy będzie mogła założyć rodzinę, czy będzie mogła kontynuować swoje pasje życiowe, czy będzie mogła wybrać zawód o jakim zawsze marzyła. Jeżeli taka osoba widzi, że jest profesjonalny zespół kolarski, złożony wyłącznie z osób chorych na cukrzycę, który rywalizuje z najlepszymi drużynami świata, to to jest właśnie taka świetna inspiracja. Jeśli da się takie rzeczy osiągnąć, to tym bardziej ja osiągnę te swoje wymarzone cele życiowe. Po drugie, wiele osób z cukrzycą typu pierwszego marzy o tym by móc uprawiać wysiłek fizyczny na poziomie profesjonalnym. Obecność takiego zespołu jak Team Novo Nordisk jest źródłem bardzo wielu praktycznych informacji. Pokazuje, jak się przygotować do takiej aktywności, jak ją prowadzić oraz co robić po jej zakończeniu – mówi prof. Tomasz Klupa.

W minionej edycji Tour de Pologne, w barwach Team Novo Nordisk wystąpili: Andrea Peron z Włoch, Peter Kusztor z Węgier, Gerd De Kejzer z Holandii, Samuel Brand z Wielkiej Brytanii, Umberto Poli z Włoch, David Lozano Riba z Hiszpanii oraz Matyas Kopecky z Czech. W Team Novo Nordisk nie zabrakło także miejsca na polski akcent. Z drużyną jeździł Mateusz Rudyk, brązowy medalista mistrzostw świata w kolarstwie torowym, dziś ambasador zespołu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Cukrzyca nie jest przeszkodą w spełnianiu marzeń. Udowadniają to kolarze z Team Novo Nordisk - Portal i.pl

Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia