Boli, swędzi, piecze? Zobacz, co robić! Kiedy na pogotowie, a kiedy do lekarza? Sprawdź objawy i dowiedz się, czy pomóc mogą domowe sposoby
Co może być przyczyną wysypki?
Gdy wysypka jest czerwona i plamista (tzw. pokrzywka) lub pojawia się puchnięcie ust, nudności i trudności z oddychaniem, stan oznacza zwykle wymagający pilnej pomocy wstrząs anafilaktyczny. Gdy pojawiają się bolesne purpurowe pęcherze na skórze i ustach, pieczeniu oczu i gorączka, niewykluczony jest rumień wielopostaciowy lub niebezpieczna reakcja organizmu na lek czy infekcję – wtedy również należy wezwać karetkę.
Do lekarza należy udać się przy swędzeniu skóry całego ciała (często powodem są choroby wewnętrzne), łuszczeniu skóry (zwłaszcza na łokciach, kolanach i głowie – to zwykle jest łuszczyca), wysypka na suchej skórze występuje w zgięciach łokci i kolan (może oznaczać atopowe zapalenie skóry), towarzyszy jej silne swędzenie (zwykle wiąże się ze świerzbem), swędzą obie ręce (podejrzane są choroby układu nerwowego), przy zażywaniu nowego leku, a także jakichkolwiek niepokojących zmianach skórnych.
Gdy skóra swędzi i łuszczy się bez wysypki, wymaga gruntownego nawilżenia, zmiany kosmetyków, ochrony przeciwsłonecznej i przed insektami lub zastosowania kuracji przeciwgrzybicznej, jeśli objawy dotyczą palców nóg, pachwin, górnej części ud, pośladków czy dłoni.