13 mitów na temat koronawirusa i COVID-19 – Sprawdź, w które informacje i fake newsy nie należy wierzyć oraz dlaczego to nieprawda
Bezobjawowy przebieg choroby to wymysł, podobnie jak możliwość zarażania wtedy innych
MIT!
Chociaż większość osób odczuwa efekty zakażenia koronawirusem w ciągu 5-6 dni, a maksymalnie po 2 tygodniach, dla części ludzi ma ono odmienny przebieg.
U niektórych symptomy nie pojawiają się w normalnym czasie (są to pacjenci późnoobjawowi), u innych objawy są skąpe lub nietypowe, przez co są ignorowane lub przypisywane innym problemom zdrowotnym. Natomiast część zakażonych rzeczywiście pozostaje bezobjawowa (asymptomatyczna) w chwili uzyskania pozytywnego wyniki tekstu na koronawirusa, choć tak naprawdę nie wiadomo, jak będą się czuli za jakiś czas.
Ponieważ jednak osoby asymptomatyczne mają wirusa w organizmie i szczególnie w pierwszych dniach zakażenia ulega on intensywnemu namnażaniu w układzie oddechowym, a następnie wydzielaniu z komórkami jego nabłonka, stanowią istotne źródło zakażeń.
W rzeczywistości uważa się, że to właśnie chorzy bezobjawowi w największym stopniu przyczynili się do rozwoju pandemii na świecie. Bo chociaż nie kaszlą ani nie kichają, to wciąż wrzucają w powietrze cząstki śliny i wydzielin przy mówieniu i oddychaniu. Mogą też przenosić koronawirusa wraz z wydzielinami ciała na różne powierzchnie i przedmioty.