12 przyczyn rozwoju nowotworów. Sprawdź, które z nich możesz wyeliminować, by wspomóc profilaktykę raka
Nadwaga i otyłość
Według danych Głównego Inspektoratu Sanitarnego z roku 2018 – nadwagę ma 3 na 5 dorosłych Polaków, a 1 na 4 jest otyły. Nie lepsze są dane statystyczne dotyczące najmłodszych: 31 proc. chłopców i 29 proc. dziewcząt ma nadwagę, natomiast otyłość dotyka 13 proc. chłopców i 5 proc. dziewczynek.
Nadmiar tkanki tłuszczowej istotnie wpływa na ryzyko rozwoju chorób nowotworowych, ponieważ tkanka tłuszczowa wytwarza różne substancje m.in. estrogeny, insulinopodobny czynnik wzrostu (IGF) i adipokiny.
Wysoki poziom estrogenów zwiększa ryzyko rozwoju raka piersi i macicy. Adipokiny sprawiają, że w organizmach osób otyłych przewlekle obecny jest łagodny stan zapalny, który osłabia układ odpornościowy i nasila stres oksydacyjny. Tym samym obniżona jest skuteczność wyłapywania zmienionych komórek przez układ immunologiczny, co sprzyja nowotworzeniu.
Osoby otyłe mają wyższe stężenie we krwi IGF, niż osoby szczupłe, co sprzyja rozwojowi raka wątroby i chłoniaków nieziarnistych, u mężczyzn zwiększa ryzyko raka okrężnicy, a u kobiet – raka pęcherza moczowego.
Utrata już 5-10 proc. wyjściowej masy ciała i utrzymanie jest w perspektywie długofalowej, wpływa korzystnie na gospodarkę hormonalną organizmu.