Niezwykłe osiągnięcie naukowców. Z drukarki 3D wyciągnęli... tkankę mózgu

Damian Świderski
Opracowanie:
Wideo
od 18 lat
Zespół naukowców z University of Wisconsin–Madison Waisman Center dokonali niesamowitej rzeczy. Wykorzystując drukarkę 3D, otrzymali działającą tkankę mózgową. Jak sami powiedzieli, tkanka ta może zostać wykorzystana do badania nad chorobami np. Parkinsona czy Alzheimera.
Naukowcy wydrukowali mózg z drukarki 3D
Naukowcy wydrukowali mózg z drukarki 3D Pixabay/zdjęcie ilustracyjne

Co zmieni stworzenie tkanki w drukarce?

Zespół badawczy z amerykańskiego uniwersytetu stworzył tkankę mózgową z drukarki 3D. Jak wyznał jeden z naukowców, nowa tkanka ma pomóc zmienić sposób, w jaki ludzie patrzą np. na biologię komórek macierzystych czy na patogenezę najróżniejszych zaburzeń.

To może być potężny model, który pomoże nam zrozumieć, jak komórki mózgu i różne jego części się komunikują. Może to zmienić sposób, w jaki patrzymy na biologię komórek macierzystych, neuronaukę i patogenezę wielu neurologicznych oraz psychiatrycznych zaburzeń – powiedział prof. Su-Chun Zhang.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuji.pl!

Jak doszło do stworzenia tkanki mózgowej?

Dotychczas naukowcy podczas drukowania 3D nakładali kolejne warstwy komórek macierzystych pionowo, w tym przypadku zmienili na układ poziomy. Wykorzystano też bardziej miękki żel niż zazwyczaj.

Badacze z amerykańskiej uczelni wydrukowali tkankę mózgu z 3D
Badacze z amerykańskiej uczelni wydrukowali tkankę mózgu z 3D cell.com

Tkanka nadal ma wystarczająco mocną strukturę, aby się utrzymać, ale jest wystarczająco miękka, aby neurony mogły rosnąć i się komunikować. Wydrukowaliśmy zarówno tkankę kory mózgowej, jak i prążkowia. To, co odkryliśmy, było zaskakujące. Nawet jeśli wydrukowaliśmy różne komórki należące do różnych części mózgu, nadal były w stanie się między sobą w specyficzny sposób komunikować – opowiedział prof. Zhang.

Źródło:

Polska Agencja Prasowa

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia