Co zmieni stworzenie tkanki w drukarce?
Zespół badawczy z amerykańskiego uniwersytetu stworzył tkankę mózgową z drukarki 3D. Jak wyznał jeden z naukowców, nowa tkanka ma pomóc zmienić sposób, w jaki ludzie patrzą np. na biologię komórek macierzystych czy na patogenezę najróżniejszych zaburzeń.
To może być potężny model, który pomoże nam zrozumieć, jak komórki mózgu i różne jego części się komunikują. Może to zmienić sposób, w jaki patrzymy na biologię komórek macierzystych, neuronaukę i patogenezę wielu neurologicznych oraz psychiatrycznych zaburzeń – powiedział prof. Su-Chun Zhang.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuji.pl!
Jak doszło do stworzenia tkanki mózgowej?
Dotychczas naukowcy podczas drukowania 3D nakładali kolejne warstwy komórek macierzystych pionowo, w tym przypadku zmienili na układ poziomy. Wykorzystano też bardziej miękki żel niż zazwyczaj.
Tkanka nadal ma wystarczająco mocną strukturę, aby się utrzymać, ale jest wystarczająco miękka, aby neurony mogły rosnąć i się komunikować. Wydrukowaliśmy zarówno tkankę kory mózgowej, jak i prążkowia. To, co odkryliśmy, było zaskakujące. Nawet jeśli wydrukowaliśmy różne komórki należące do różnych części mózgu, nadal były w stanie się między sobą w specyficzny sposób komunikować – opowiedział prof. Zhang.
Źródło: