Zbierzesz je w lesie i na łące, a czasem w ogrodzie. Przetwory z nich są zdrowsze niż z owoców uprawnych! To nie tylko rokitnik czy dereń
Na co dobry jest głóg?
Owoce głogu jednoszyjkowego (Crategus monogyna) i dwuszyjkowego (Crategus laevigata) obfitują we flawonoidy i są źródłem związków nasercowych oraz wzmacniające układ krążenia, które wykazują skuteczność przy stosowaniu przez co najmniej 6-10 tygodni.
Głóg ma mączysty, słodkawy miąższ, z którego robi się przetwory takie jak wino, likiery, krople i musy, a także suszy i spożywa w postaci herbatek i odwarów.
Preparaty z głogu są stosowane w miażdżycy, ponieważ poprawiają przepływ krwi w naczyniach wieńcowych. Łagodzą objawy dusznicy bolesnej, pomagają unormować ciśnienie krwi i stabilizować rytm pracy serca po jego zawale i chronić komórki tego mięśnia przed uszkodzeniami. Są też polecane jako środek wzmacniający po przebytych infekcjach zakaźnych, lekko uspokajający i wspomagający sen m.in. przy zaburzeniach lękowych oraz nerwicowych, a także poprawiający wyniki sportowe. Dłuższe przyjmowanie głogu wymaga konsultacji z lekarzem.