Te diety odchudzające są modne, ale wcale nie pomagają. Oto 8 diet, których stosowanie jest wyjątkowo szkodliwe dla zdrowia
Dieta Dukana
To specyficzny rodzaj eliminacyjnej diety odchudzającej, ponieważ skład posiłków oparty jest o produkty zasobne w białko (przede wszystkim zwierzęce). Źródłem tego składnika są m.in. chude mięso drobiowe, wieprzowe i wołowe, chude ryby, odtłuszczone przetwory mleczne oraz białka jaj. Wymienione produkty stanowią bazę posiłków, a dopuszczalnych dodatkiem są różnorodne warzywa niskoskrobiowe. Będąc na diecie Ducana nie należy spożywać żywności dostarczającej węglowodanów (to m.in. produkty zbożowe, owoce, słodycze) i tłuszczu (m.in. orzechów, olejów roślinnych, awokado). Efekty, w postaci obniżenia masy ciała są szybko zauważalne, lecz pojawiają się również pewne problemy zdrowotne, których nie wolno lekceważyć.
Dlaczego może zaszkodzić? Wykluczenie produktów zbożowych z codziennego menu wiąże się z niedoborem w diecie witamin z grupy B, magnezu, potasu i żelaza, a także węglowodanów oraz błonnika pokarmowego. Niewystarczająca podaż węglowodanów powoduje zaburzenia pracy mózgu, serca, wątroby i nerek, jest również przyczyną osłabienia i poczucia braku energii. Na diecie Ducana szczególnie niebezpieczny jest nadmiar białka, z którego powstają nadmierne ilości kwasu moczowego i moczanów sodu, co może wywołać dnę moczanową. Ponadto ten sposób odżywiania sprzyja anemii, pogarsza stan cery, która staje się ziemista.