Męskie nowotwory to nie tabu. Te rodzaje raka najczęściej zagrażają mężczyznom. Nie lekceważ objawów i rozpoznaj je zanim będzie za późno
Rak jamy ustnej
Rak jamy ustnej jest nowotworem złośliwym częściej występującym u mężczyzn niż u kobiet. Ryzyko zachorowania na niego u mężczyzn wzrasta już po 40. roku życia, a głównym czynnikiem ryzyka jest palenie papierosów oraz zakażenie wirusem HPV.
Objawy raka jamy ustnej początkowo przypominają zapalenie jamy ustnej przez co mogą być zignorowane. Najbardziej charakterystycznym objawem jest najpierw niewielka, a następnie powiększająca się i utrzymująca się zmiana na wardze, dziąśle, błonie śluzowej policzka lub języku. Może mieć ona postać bolesnej czerwonej lub białej plamki, owrzodzenia, zgrubienia lub guzka. Inne objawy to mrowienie i drętwienie języka, ślinotok, szczękościsk, nieprzyjemny zapach z ust.
Diagnostyka polega na przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego i fizykalnym zbadaniu zmiany. Następnie lekarz może zlecić badania obrazowe takie jak tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny, a także badanie histopatologiczne pobranego fragmentu zmiany.
Podstawą leczenia jest chirurgiczne usunięcie zmiany, a także zastosowanie chemioterapii i radioterapii. Ze względu na zwykle późne wykrycie zmian rokowania nie są dobre. W przypadku małych zmian poniżej 4 cm wskaźnik pięcioletniego przeżycia wynosi 90 proc., ale przy większych zmianach spada do 40 proc.